Seniorka Zdeňka Stočesová opatrně vychází o berlích z činžáku na Žatecké. Za chvíli má být u svého obvodního lékaře na odběru krve. Babička však důležité vyšetření v pohodě stihne, před domem na ni totiž čeká nová městská služba - levný Taxík Maxík, který si předem objednala. Jízda tam a zpět ji vyjde na celkem 60 korun. „Můžu vám nějak pomoci?“ zeptá se řidička Soňa Strejcová, která jí jde naproti a pomůže do auta. „Jsem za tu službu ráda. Určitě ji budu využívat, už ta cena je přece lákavá,“ svěřuje se seniorka.

V šestimístném fordu, který se bude ještě upravovat pro handicapované, jede zatím sama. Dispečink provozovatele, jímž je Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova, ale přijímá další objednávky. „Zájemce odvezeme nejen k lékaři, ale třeba i na Ressl na procházku nebo k obchodu na nákup. Objednat se mohou i skupinky seniorů z penzionů,“ vysvětluje šoférka, bývalá nezaměstnaná úřednice, která ve své nové profesi využívá desetiletou řidičskou praxi.

Taxíkem, v němž po ověření objednávky zaplatili a dostali účtenku, v úterý 2. ledna ráno jeli postupně první dva senioři. „Vozíme pouze v katastru města Most. Účel cesty nezjišťujeme,“ upřesňuje mluvčí dopravního podniku Jiří Holý.

Taxík Maxík slouží v pracovních dnech od 7 do 15 hodin a vozí jen seniory nad 70 let a držitele průkazů ZTP či ZTP/P. Podmínkou je trvalé bydliště v Mostě, a to včetně částí Čepirohy, Rudolice, Souš, Velebudice a Vtelno.

Jak si objednat odvozV Mostě začal jezdit městský Taxík Maxík pro seniory a tělesně postiženéZájemci si mohou službu objednat nejméně jeden pracovní den předem na telefonním čísle 778 767 676 v provozní době či na e-mailu taxikmaxik@dpmost.cz.

Jedna jízda, nejvýše půlhodina, stojí 30 korun. Totéž platí i pro jeden doprovod.

Taxík Maxík je projektem Nadace Charty 77 Konto bariéry a společnosti Česká lékárna holding. Podobná služba funguje například v Liberci, Prachaticích a Praze. Město Most má na provoz pětiletý kontrakt. Dostalo auto za téměř 700 tisíc korun, může čerpat až 100 tisíc korun na bezbariérovou úpravu auta a 150 tisíc na první rok provozu. Město bude zvýhodněnou přepravu dotovat částkou 700 tisíc korun ročně. Pokud se nová služba osvědčí, požádá magistrát o její prodloužení.

Poptávka je vysoká

Kdyby nová služba nefungovala, seniorka Zdeňka Stočesová by si zavolala soukromou Novodobou sanitku, kterou v Mostě řídí Vladimír Škaloud. „Je výborný a pomáhá. Běžné taxi bych zvolila jen v nejhorším případě, protože vám ani neotevřou dveře,“ připomíná. Pro Novodobou sanitku, která si za jednu jízdu v Mostě účtuje 75 korun, je levnější Taxík konkurencí, protože nabízí podobnou službu, ale Škaloud zůstává optimistou. „Obě služby mohou v Mostě existovat vedle sebe, protože potřebnost je tu vysoká,“ věří.