Dětem ve věku od 6 do 15 let, které jezdí v současné době v 1. pásmu městské hromadné dopravy, tedy na území Mostu, zcela zdarma, přibudou od září dvě „cestovatelské" povinnosti. Budou platit manipulační poplatek a také označovat každý nástup do vozidla.

Ke změnám se rozhodl přistoupit mostecký magistrát. Záměr odůvodnil tím, že chce děti vést k zodpovědnosti a zároveň nedržet v nevýhodě seniory.

Školáci budou muset od září při dobití kupónů na jízdu zdarma hradit manipulační poplatek ve výši dvacet korun. Platit ho budou dvakrát ročně, vždy v září a v lednu. Budou tedy na tom stejně jako důchodci, kteří při dobití ročního kupónu platí manipulační poplatek čtyřicet korun.

„Shodli jsme se na tom, že by všichni měli mít podmínky stejné. Senioři musejí často spoléhat jen sami na sebe, přičemž finanční situaci nemají v mnoha případech nejlepší. Školáci za sebou naopak mají rodiče. Poplatek pro ně nebude tak zatěžující," řekl primátor Mostu Jan Paparega.

Zároveň budou muset děti po prázdninách označit každý nástup do vozidla MHD a přihlásit se tak do systému. „Chceme mít přehled, kolik lidí v této kategorii cestuje. Zároveň chceme, aby tím děti získali povědomí o povinnosti," doplnil primátor Paparega s tím, že pokud si školák zapomene „odpípnout", budou to revizoři řešit domluvou.

Se zvýhodněným jízdným mohou nadále počítat i další skupiny obyvatel Mostu. Radnice v některých případech například sáhla k úpravě věkového rozmezí.