Na podzim se má vyhlásit architektonická soutěž, která skončí na jaře 2020 vybráním nejlepšího návrhu. Další rok má vznikat projektová dokumentace a stavební práce s úpravou zeleně potrvají do roku 2022, kdy se plánuje otevření parku. K podmínkám nadační podpory patří spolupráce s veřejností a minimálně dvacetiletá udržitelnost parku.

„Nyní se chystá dotazníkové šetření pro obyvatele lokality Stovka a protějších Čtyřstovek. Výsledek bychom měli znát na přelomu dubna a května,“ řekla vedoucí radničního odboru rozvoje a dotací Ivana Mazurová. Informace ze sociologického průzkumu zařadí oba investoři do loni vzniklé databáze podnětů, které poslouží architektům.

Zahradní slavnost v mosteckém parku Střed
Most uspěl. Získá miliony na park Střed a znovu se zeptá lidí, co v něm chtějí

„Naším cílem je zaměřit se nyní společně s městem na správný průběh důležitých procesů v projektu,“ uvedla ředitelka nadace Jitka Přerovská. Projekt zatím povedou dva týmy, jeden dostane na starost veřejnost a druhý architektonickou soutěž.

Podle primátora Jana Paparegy (ProMOST) je 73 milionů korun maximum, první odhad výdajů vzejde ze soutěže. „Park si rekonstrukci určitě zaslouží,“ dodal.

Smlouvu s nadací podpořilo 24 zastupitelů, 12 bylo proti a 6 se zdrželo. Opoziční ANO a Sdružení Mostečané Mostu (SMM) projekt zkritizovali. „Investice je podle nás pro město nehorázně drahá,“ uvedla Berenika Peštová (ANO), která neúspěšně požadovala smlouvu neuzavírat. Podle zastupitelky by město mohlo získat až 80 procent celkových výdajů z dotace od státu a EU.

Vhodná dotace není

Radní sdělili, že tuto možnost prověřili a pak zamítli, protože dotace nejsou na stavební úpravy v parcích, ale jen na zeleň. Podle Peštové, která je náměstkyní ministra životního prostředí, mělo město čekat na nové dotační výzvy. Primátor konstatoval, že po špatných zkušenostech s některými centrálními orgány, které nepomáhají městům řešit sociální problémy podle loňských slibů, nelze na změnu v dotacích spoléhat.

Pro část opozice je problémem i dvacetiletá udržitelnost parku s rizikem vrácení nadačního příspěvku při nedodržení smluvních podmínek. Kritici projektu nevěří, že se areál podaří ochránit před vandaly, když je u sociálně vyloučené lokality Stovka. „Není to vhodná investiční akce,“ prohlásila Irena Čapková (SMM).

Dělníci začali v parku Šibeník v Mostě kopat základy pro výstavbu lanového centra a 3D bludiště.
Mostecké parky prokouknou. Bude se budovat a opravovat

Součástí projektu bude diskuze o zabezpečení, například formou kamer, správce parku či krajní dodatečné varianty, což by podle radního Jiřího Nedvěda (ProMOST) bylo oplocení.

Opoziční zastupitel Luděk Prošek (Piráti a Zelení pro Most) dohodu s nadací ocenil. „Se zapojením veřejnosti pomohla proměnit parky v řadě jiných měst, kde odvedla skvělou profesionální práci. Hlavní je záruka architektonické soutěže, což Most neumí. Díkybohu, že budeme moci udržovat něco kvalitního a že to nedopadne jako Repre,“ uvedl Prošek.

Kvůli vysoké ceně a blízkosti Stovky nepodpořila dohodu z vládnoucího hnutí ProMOST Alena Dernerová. „Park je třeba zrekultivovat, ale jiným způsobem. Po rekonstrukci bude nelehké ho udržet funkční,“ vysvětlila.

Most loni uspěl u nadace se svým záměrem v konkurenci 28 měst z celé ČR. Nadace se věnuje revitalizaci městských parků od roku 2006. Mostecký park Střed je v pořadí sedmým, který bude s její pomocí kompletně obnoven.