Za dva týdny zmizí kilometr dlouhý stavební plot a slavnostně se otevře park Střed zrekonstruovaný za 118 milionů korun. Práce v druhé polovině dubna finišují. Ještě se bude napouštět vodní kaskáda. Kavárna otevře 1. května už v 9 hodin ráno. Ve státní svátek bude zřejmě frmol kvůli první vlně návštěvníků a zahajovacímu ceremoniálu.

Kavárna bude v následujícím období v provozu každý den od 7.58 do 17.58 hodin. Kromě občerstvení a posezení nabídne v květnu desítku koncertů. Program s výstavami a pouličním uměním je zatím naplánován do července. „Chceme, aby to tam žilo, aby to bylo kulturní setkávací centrum, protože ten park k tomu vybízí,“ sdělila kavárnice Kateřina Turek.

Kavárna s terasou nabídne kromě výběrové kávy a vlastních limonád také domácí pochoutky, například skořicové veganské rolky, tartaletky či banánové chlebíčky, a další sortiment.

Děti a rybáři vypustili do Bíliny 400 kg ryb.
Děti a rybáři společně oživili řeku Bílinu novými obyvateli

Městská rada minulý týden schválila provozní a návštěvní řády pro celý park, včetně multifunkčního hřiště. Pravidla pro veřejnost začnou platit od 1. května a jejich dodržování bude vyžadovat správce a městská policie s asistenty prevence kriminality, kterým pomůže dvacet kamer.

Pobyt v parku bude možný od 7 do 22 hodin. Mimo tuto provozní dobu bude zakázáno se v parku zdržovat a používat jakékoliv zařízení. Průchod parkem bude ale povolen bez omezení. Pití alkoholu v parku nebude tolerováno kromě vnitřních a venkovních prostor kavárny. Kouřit se bude moci jen na vyhrazených místech nebo u kavárny. Návštěvní řád nepovolí ani vstup do vodního prvku a dozor má postihovat i znečišťování vody odpadky.

„Park je připraven a nám nezbývá než čekat, jak bude navštěvován a jak bude fungovat. Připravena je i městská policie a kamerový systém,“ sdělil primátor Marek Hrvol. Nevyloučil, že v budoucnu zastupitelé otevřou debatu o dodatečné výstavbě oplocení parku a jeho zamykání přes noc, pokud si to situace vyžádá. Současný projekt s touto variantou nepočítal.

Park Střed v Mostě v úterý 16. dubna. Revitalizovaný areál se otevře 1. května.Park Střed v Mostě v úterý 16. dubna. Revitalizovaný areál se otevře 1. května.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Bezpečnost v odpočinkové zóně byla pro město od počátku jednou z priorit, aby se lidé všech generací v parku cítili dobře. Návštěvní a provozní řády proto podle primátora zahrnují vše podstatné, s čím by se správce a dozorový orgán mohli potýkat. „Snažili jsme se myslet na všechno podstatné, aby městská policie měla v řádu oporu a mohla se něj odkazovat, když bude někdo v parku narušovat veřejný pořádek,“ dodal primátor.

Hlídka bude moci také vykazovat děti z herních prvků, pokud se bez doprovodu dospělého začnou srocovat a obtěžovat ostatní návštěvníky parku.

Nové občerstvení v areálu Matylda v Mostě je zavřené kvůli potížím se spodní vodou.
Nové občerstvení na Matyldě ještě není otevřené. Stavba odšpuntovala vodu

Vstup psů do areálu bude povolen, ale jen na vodítku. Volný pohyb psů nebude možný. Povinný sběr exkrementů usnadní mobiliář se sáčky, aby trávníky pro pikniky či relaxování na dekách byly čisté. Po 22. hodině bude osvětlený park střežit noční hlídač.

Zákaz kouření mimo vyhrazené plochy není podle primátora jen na ochranu zdraví návštěvníků, ale má zabránit také nežádoucímu hromadění nedopalků. Kontrola by se měla zaměřit hlavně na porušování tohoto zákazu během denního pobytu.

„Protože park bude sloužit i jako průchod mezi ulicemi Bělehradská a Budovatelů, nepředpokládám, že zachytíme všechny, co budou cestou od tramvaje kouřit cigaretu. Jde nám především o to, aby se z laviček v parku nestaly kuřárny,“ vysvětlil primátor.

Park Střed v Mostě v úterý 16. dubna. Revitalizovaný areál se otevře 1. května.Park Střed v Mostě v úterý 16. dubna. Revitalizovaný areál se otevře 1. května.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Navzdory různým opatřením a dlouhodobé veřejné participaci na přípravě projektu část veřejnosti stále nevěří tomu, že se v parku podaří udržet pořádek. „Do měsíce to poškodí,“ sdělila u parku jedna z místních obyvatelek. Psy by v něm úplně zakázala kvůli dětem. „Uvidíte, že nastane pravý opak a psi tu budou přes zákaz volně pobíhat. A kouřit se tu bude všude, to je můj názor,“ dodala.

Její soused na procházce se psem ocenil přes stavební plot vzhled parku. „Vypadá moc hezky. Teď jde o to, jak park v tomhle stavu dlouho udrží,“ řekl. Ocenil, že areál bude i pro psy. „Pro toho, kdo má malého psa, to bude na procházky dobré. Ale já mám většího psa, takže radši budu chodit stále jinam, třeba na Šibeník,“ uvedl pejskař. Možné oplocení parku Střed označil za dilema, které by přineslo výhody i nevýhody. „Stavbě plotu se ale asi nevyhneme,“ dodal Mostečan.

Park Střed

Rekonstrukce parku Střed v Mostě začala v roce 2022. Je to největší městská investice do parků od vzniku nového Mostu. Obnovu parku podpořila 25 miliony korun Nadace Proměny Karla Komárka. Město chce ušetřit další desítky milionů po žádosti o dotaci z IROP.

Původní areál u třídy Budovatelů vznikal v letech 1971 až 1972 během bourání starého Mostu a výstavby nového města. Parku se tehdy říkalo Sadové náměstí, obsahoval tisíce keřů a stromů, kaskádové okrasné bazény, sochy, veřejné osvětlení a zázemí pro odpočinek.

Areál, kolem kterého bydlí zhruba 14 tisíc lidí, v éře socialismu patřil k nejnavštěvovanějším místům, ale od 90. let po vypuštění vody z bazénků chátral, stal se terčem vandalů a přestal plnit svou původní funkci. Problematická je blízkost deprivované obytné zóny Stovka.

Příprava na obnovu parku začala architektonickou soutěží a zapojením místních obyvatel do plánování nové podoby parku. Vztah veřejnosti k parku se posiloval společenskými akcemi či dotazníkovými průzkumy. Od dubna 2024 je správcem revitalizované zóny městská společnost Sportovní areály Most (bývalá Sportovní hala Most).

Novinkou v parku je od dubna street-art malba od Nikoly Khoma Vavrouse, který pomaloval ventilační věž u sportoviště.

Zdroj: Deník/Martin Vokurka