Už dva roky řeší zastupitelstvo Klínů, jak koupaliště zvelebit. Pokusy o vyhotovení profesionální projektové dokumentace a následné najmutí zkušené firmy nevyšly. „Pozvali jsme dva projektanty, ani jednomu se do toho ale příliš nechtělo. Následně jsme si propočítali, kolik by celá oprava stála, kdybychom ji zadali nějaké firmě. Vyskočila nám neúnosná suma," říká starosta Jiří Matoušek.

Na řadu tak přišlo „lidové" řešení. „Rozhodli jsme se všechno udělat svépomocí," podotýká Matoušek. Vyhlásil, jak sám říká, obecní mobilizaci. Zburcoval celé Klíny. „Popsal bych to jako takovou Akci Z. Kdo zažil socialismus, pamatuje, jak jsme chodili někam něco upravovat v sobotu, tohle je velice podobné."

Místo několika milionů by tak měla celá akce vyjít na 500 tisíc, částku 200 tisíc poskytne obecní úřad, zbytek budou tvořit příspěvky od obecních podnikatelů a obyvatel.

Nádrž, která už má za sebou padesáté narozeniny a kterou na Klínech vždy využívali ke koupání, není k plavcům přívětivá už několik let. „Ještě se sice najdou odvážlivci, co do ní vlezou, ale už tak tři roky to nedoporučuji. Vždycky jsme se v ní snažili mít nějakou vodu, kdyby náhodou v okolí vypukl požár," vysvětluje starosta Matoušek.

V neděli nádrž vstoupí do nové éry. Poprvé se uskuteční veřejné práce, obyvatelé Klínů si dají dobrovolnou brigádu. „Budeme bourat a rozřezávat plot," popisuje Matoušek. V dalších fázích dojde k instalaci plotu nového nebo úpravě zeleně. Nejdůležitější součástí je pochopitelně samotná nádrž. „Speciální beton pokryjeme folií. Dá se říct, že bude upravená jako zahradní bazén."

Hotovo by mělo být za tři měsíce. Už v létě si tak obyvatelé klínů budou s největší pravděpodobností moci vychutnat výsledek své práce. „Zdržení může nastat vždycky, ale já pevně věřím, že to za ty tři měsíce stihneme a v létě se budeme koupat," usmívá se Jiří Matoušek.

Velké nadšení obyvatel pro rekonstrukci ho nijak nepřekvapilo. „Sice se to projednávalo na zastupitelstvu, ale prvotní impuls přišel od lidí. Mám v nich velkou oporu," uzavírá.