V Mostě začne 1. ledna platit nová vyhláška omezující hazard. Herny a kasina nebudou vznikat v dalších lokalitách. Malá „Las Vegas“ se mohou rozpínat jen v 17 ulicích, kde už působí. Radnici v příštím roce odevzdají na povinných poplatcích kolem 60 milionů korun. Žádná provozovna se nebude povolovat v obytných domech, u škol, v Chanově, Stovkách a v centru.

Zastupitel Roman Houska z ODS, který regulaci s výhradami podpořil, navrhl, aby na začátku roku politici o vyhlášce více diskutovali a zvážili úpravy. „Měli bychom udělat další krok. Byl bych rád, abychom na tom ještě pracovali a vyhlášku během roku novelizovali,“ uvedl. Podle Housky je vymezení centra velmi malé, zákaz by rozšířil o Rozkvět a kino Kosmos s okolím.

Opozice, zejména ANO a Zelení s Piráty, prosazují nulovou toleranci hazardu kvůli sociálním problémům. Do těch se bude strefovat komediální seriál Most!, který se natáčel právě v Mostě. Česká televize ho začne vysílat na prvním programu v pondělí 7. ledna od 21.05.

MOST NA OBRAZOVKÁCH

Provokativní osmidílná groteska, doporučená pro diváky starší 15 let, vychází z autentického prostředí severočeského města a stojí na ostřejším lidovém humoru a bizarní zápletce. Tvůrci na trampotách jedné hospodské partičky hubatě komentují soužití s Romy, nezaměstnanost, zločinnost, předsudky a narušené rodinné vztahy.

Autory nového projektu jsou režisér Jan Prušinovský a scénárista Petr Kolečko, kteří předtím spolupracovali na seriálech Trpaslík a Okresní přebor. ČT část seriálu Most! pustila o víkendu v exkluzivní předpremiéře na internetu a v diskuzi sklidila většinou chválu.

„Opravdu jsem se bavila, už se těším na další díly,“ napsala divačka Líba. „Rozhodně to není super. Další díly snad celkový dojem vylepší,“ oponoval divák Tomáš.

To v Meziboří mají jiné starosti. Od ledna tam budou politici s úředníky více hlídat finance, protože město se opět ocitne v rozpočtovém provizoriu. V Meziboří to není pohroma, ale osvědčená praxe, kdy se dočasně omezují i investice až do schválení řádného rozpočtu. „Je povoleno hradit jen výdaje nezbytné pro zajištění běžného provozu města,“ upozornila vedoucí finančního odboru Martina Kroupová.

V Litvínově začne radnice hospodařit se standardním rozpočtem, na kterém se před Vánoci shodly koalice i opozice. Starostka Kamila Bláhová připustila, že kvůli velkým investicím by se na začátku roku mohlo uspořádat setkání zastupitelů, aby měli aktuální podrobná data o projektech a vývoji ekonomiky města.

Také v Mostě se způsob hospodaření nemění, ale zastupitelstvo pro jistotu schválilo novinku pravidla rozpočtového provizoria, kdyby se někdy politici na financování nedohodli.

V oblasti kultury se 1. ledna sloučí Galerie výtvarného umění v Mostě a Oblastní muzeum v Mostě. Nová organizace ponese název Oblastní muzeum a galerie v Mostě. Galerie zůstává v podzemí přesunutého kostela, kde bude 11. ledna vernisáž nové výstavy Současná česká mozaika.