Jejich akce se odehrává podle následujícího scénáře. Náhodně vybraným lidem zavolá člověk, který se představí jako pracovník VZP. Nabídne služby v podobě bezplatného měření tlaku, cév a cukrovky. Poptá se na zdravotní stav a sdělí, že se na prohlídku dostaví lékař pojišťovny. Jindy podvodníci důvěřivým lidem volají s tím, že vyhráli zubní kartáček, pastu a další doplňky pro dentální hygienu, které mohou odkoupit za „zvýhodněnou“ cenu tisíc korun.

BESEDA   V úterý 7. října od 15 hodin bude ve velkém sále ve 4. patře mosteckého magistrátu beseda se zástupci České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj v čele s ředitelkou Renatou Linhartovou a pracovníci mosteckého živnostenského úřadu. Témata jsou například předváděcí akce, spotřebitelské úvěry, nákup ojetých automobilů, práva zákazníků a jak čelit praktikám podvodníků a co dělat, když se člověk stane jejich obětí.  

Takových případů už VZP zaznamenala několik. „Lidem doporučujeme, aby do bytu nepouštěli nikoho, kdo se vydává za pracovníka VZP. Údaje o volajících by si měli ověřit na nejbližší pobočce a podvodníky oznámit na policii,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Pojišťovna podle něj neprovádí žádná domácí vyšetření pacientů, ani neprodává žádné zboží zdravotního či lékárenského charakteru. Zákon jí totiž podobné komerční aktivity zakazuje.