Na strategického investora se čekalo v Ústeckém kraji několik let. Region vykazuje dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi, v srpnu činila 10,7 procenta, bez práce je přes 60 000 obyvatel.
Jihokorejská společnost plánuje v Trianglu investovat 22,8 miliardy korun, práci nabídne asi tisícovce lidí. Investice Nexenu by mohla podle Asociace exportérů vytvořit dalších 6 000 až 10 000 pracovních míst v návazných dodavatelských firmách. V objemu investic se letos Ústecký kraj díky Nexenu zařadil na první místo mezi kraji v zemi.

Na Mostecku klesla v srpnu nezaměstnanost o více než dvě procenta. Okres je na tom přesto stále nejhůř. Registrovaných nezaměstnaných je kolem deseti tisíc. Mezi nejžádanější profese patří například obchodní zástupci, číšníci a servírky, kuchaři, prodavači, řidiči automobilů, strážní, zedníci, tesaři, elektrikáři, svářeči, instalatéři a operátoři zákaznických center. Jsou to místa s největší fluktuací zaměstnanců, protože platy číšníků, kuchařů nebo strážných se pohybují na hranici minimální mzdy.

I další firmy, které ohlásily novou investici v kraji, jsou převážně z automobilového průmyslu. Zóna na místě bývalého vojenského letiště se tak po letech pomalu zaplňuje. Krajští zastupitelé minulý týden schválili prodej pozemku v Trianglu španělské společnost Gonvarri Corporación Financiera, která postaví závod na laserové vyřezávání kovových komponentů z ocelových pásů určených pro automobilový průmysl. V továrně vznikne 125 pracovních míst. "Příchod Nexenu hodně znamená, ale vážíme si každé firmy, která zajistí lidem dlouhodobě práci," řekl nedávno ČTK hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Vládní agentura CzechInvest přivedla za celý loňský rok do Ústeckého kraje investice za více než tři miliardy korun. Devět projektů mělo kraji přinést až 1203 nových pracovních míst.