Menší než loni byl podle informací na www.volby.cz zájem o volby ve Všehrdech na Chomutovsku, kde byla účast 77,78 procenta a v Blšanech u Loun, kde volilo 75,85 procenta voličů.

V Mariánských Radčicích na Mostecku se o hlas voličů ucházelo pět uskupení. Stejně jako loni na podzim zvítězili komunisté. Zatímco v řádných volbách ale získali tři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu, tentokrát je podpořilo jen 31,91 procenta voličů, což jim vyneslo dva mandáty. Stejný počet zastupitelů získalo také Občanské sdružení Za svobodné volby, které získalo 27,33 procenta hlasů, se dvěma mandáty se musí spokojit i ODS. Skončila třetí, když ji volilo 25,58 procenta lidí. I ODS proti řádným volbám oslabila, na podzim získala tři křesla. Do zastupitelstva se v Radčicích dostala ještě ČSSD, která má stejně jako loni jeden mandát. K volbám přišlo 88,42 procenta voličů.

Větší zájem provázel i volby v Českém Jiřetíně na Mostecku, kde k volbám přišlo 78,33 procenta voličů. O jejich přízeň se stejně jako loni na podzim ucházela dvě uskupení. Zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů vedené starostkou Věrou Ličkovou, získalo 59,37 procenta hlasů a čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Druhé sdružení se muselo spokojit se třemi mandáty. Stejný výsledek měly i volby loni na podzim, zastupitelé ze sdružení pro rozvoj obce ale tehdy na ustavujícím zasedání složili mandát, když vítězné uskupení nedodrželo dohody.

V Malém Březně na Mostecku se o přízeň voličů ucházela tři uskupení, polovina ve srovnání s řádnými volbami loni na podzim. Zvítězilo Sdružení společně pro Malé a Velké Březno, které podpořilo 51,1 procenta volících, což sdružení vyneslo čtyři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Zbylé tři mandáty získalo uskupení Náš domov, za zisk 44,58 procenta hlasů. Třetí uskupení Březňáci se do zastupitelstva nedostalo, získalo pouhých 4,32 procenta hlasů.

Menší zájem voličů provázel sobotní volby v Blšanech na Lounsku, k urnám tam přišlo 75,85 procenta voličů, loni na podzim jich bylo 76,96 procenta. O hlasy voličů se ucházela tři uskupení, o jedno méně než na podzim. Zvítězilo uskupení Pro obec Blšany u Loun, když ho podpořilo 56,92 procenta voličů. Získalo tři mandáty v pětičlenném zastupitelstvu, zbylé dva připadnou uskupení Občané Blšan. Třetí komunisté se do zastupitelstva nedostali.

V Holedči na Lounsku si mohli občané v nových volbách vybírat ze čtyř kandidátek, na podzim jich ale měli šest. Zvítězilo uskupení Za kulturní a společenský rozvoj, které získalo 45,86 procenta hlasů a čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Druzí se dvěma mandáty skončili kandidáti za Obec Holedeč - spokojení lidé, které podpořilo 29,34 procenta voličů. Jeden mandát získalo uskupení Za prosperitu obce Holedeč, které dostalo 14,50 procenta hlasů. Komunisté se do zastupitelstva nedostali. K volbám tam přišlo 65,93 procenta voličů.

Dvě uskupení se stejně jako na podzim ucházela o přízeň voličů ve Všehrdech na Chomutovsku. Zvítězilo uskupení Za spokojenou vesnici, které získalo 66,34 procenta hlasů a tři křesla v pětičlenném zastupitelstvu. Další dva mandáty získalo Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst. Obrátily se tak výsledky loňských řádných voleb, kdy hnutí za rozvoj zvítězilo. K urnám letos ve Všehrdech přišlo 77,78 procenta voličů, loni na podzim jich ale bylo 79,05 procenta.

V Lahošti na Teplicku si v sobotu lidé vybírali ze čtyř kandidátek, loni na podzim byly jen dvě. Zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů vedené starostkou Alenou Matějkovou. Získalo 40,59 procenta hlasů a tři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Po dvou mandátech získalo druhé uskupení Občané pro Lahošť, které podpořilo 26,11 procenta voličů, a druhé Sdružení nezávislých kandidátů, jež získalo 24,02 procenta hlasů. K volbám přišlo v Lahošti 65,19 procenta voličů, na podzim jich bylo 63,91 procenta.

Opakované volby se dnes uskutečnily ve 46 obcích, kde se po podzimních komunálních volbách zastupitelstva rozpadla. Další komunální volby se budou konat 2. července, ministr vnitra je musel vyhlásit v 25 obcích.