Chcete si v Českém Jiřetíně postavit chatu a grilovat u krušnohorského západu slunce? Máte smůlu, protože stavební úřad vám nic nepovolí. Musíte čekat, až bude horská vesnička fungovat tak, jak má. Spousta odložených věcí se začne řešit po 9. dubnu, kdy se v Českém Jiřetíně konají nové obecní volby. Starosty a zastupitele půjdou volit i netrpěliví obyvatelé v Mariánských Radčicích a Malém Březně. Ve vzduchu je cítit napětí. Kdo povede vesnice do roku 2014 a kdo bude bdít nad obecní kasou?

Obce nefungovaly

Ve třech vesnicích se po loňských volbách nová zastupitelstva ihned rozpadla kvůli politickým sporům. Malé obecní úřady musely omezit svou činnost závislou na rozhodování místních samospráv. Kromě Radčic, kde je situace složitější a kde mluví do chodu obce se souhlasem ministerstva vnitra provizorní zastupitelský sbor, formálně řídí vesnice jen starostové.

V Českém Jiřetíně, který je nejmenší a má jen 63 obyvatel, kandiduje do zastupitelstva čtrnáct lidí. Je mezi nimi i 55letá starostka Věra Ličková ze sdružení Za obec krásnější. O post starostky usiluje i 70letá Jana Tomsová, jednička na kandidátce sdružení Pro rozvoj obce Český Jiřetín.

Podle Ličkové budou nové volby pro vesničku úlevou. Konečně se schválí normální rozpočet a upraví místní vyhlášky. „Kvůli novým volbách se muselo odložit i schvalování změny územního plánu, která počítá s výstavbou dalších rekreačních chat,“ uvedla.

Také 62letá starostka Radčic Vlasta Tůmová (KSČM) znovu kandiduje. Před volbami ale nechce spekulovat, co bude muset obec v příštích měsících dohánět a do čeho bude investovat. „Bude záležet na prioritách nového zastupitelstva,“ řekla včera Deníku. Jedním z projektů pro lidi, na kterém by se ale měla většina zastupitelů shodnout, je výstavba obecní čistírny odpadních vod.

Volit přijde hodně lidí

Radčice jsou největší, mají 436 obyvatel. Zastupiteli se tam chce stát čtyřicet lidí. Hlavními soupeři Tůmové jsou 47letá Jana Khaurová ze seskupení Ženy pro Radčice, 38letý Daniel Viedemann z ČSSD, 32letá Martina Macháčková z ODS a 42letý Tomáš Tureček ze sdružení Za svobodné volby Mariánské Radčice.

„První, co je nezbytné udělat po nových volbách, je schválení rozpočtu,“ říká 57letý starosta Malého Března Radim Novák, lídr Sdružení spolků pro Malé a Vysoké Březno.

I Novák znovu kandiduje. Jeho soupeři jsou 44letý Pavel Soukup ze sdružení Březňáci a 38letý František Štrébl ze sdružení Náš domov.

V obci, která má 229 obyvatel, kandiduje ve třech seskupeních celkem sedmadvacet lidí. Podle starosty bude volební účast vysoká jako loni.

Volby se konají v sobotu od 7 do 22 hodin.