„Je to hrůza a děs. Nedá se tudy vůbec chodit. Nikdo tam nepracuje a trvá to už moc dlouho. Běžte se tam podívat a nafoťte to!" telefonoval do redakce jeden z místních rozčilených obyvatel. Problém, na který upozornil, je ale mnohem větší. Rozdělaných a opuštěných přechodů pro chodce je celá řada. Práce stojí na všech zebrách od Kahanu po kruhový objezd v ulici Jana Palacha, kde město koncem léta zahájilo výstavbu osvětlení pro bezpečné přecházení rušných silnic.

Radní oznámili, že modernizaci muselo město zastavit kvůli chybám v projektu a přechody je nutné předělat. „Ty projektanty tu už nechceme vidět. Udělali to zkrátka blbě," zlobí se Hana Jeníčková, náměstkyně primátora pro rozvoj, investice a městské služby. Asi největším průšvihem je podle ní řešení bezbariérových nájezdů. S dlažbou pro slepce zasahuje kamenný „poloostrov" skoro půl metru do vozovky. „Když tam půjdete, tak je to na sebevraždu. Smete vás auto," tvrdí náměstkyně. Nepoužitý materiál se valí u cest a v okolí. Práce začnou podle upravené projektové dokumentace, na kterou se čekalo.

Osvětlování přechodů od roku 2009 chválí veřejnost i odborníci. „Můžeme potvrdit, že osvětlení přechodů pomáhá a zvyšuje bezpečnost chodců," řekla Ludmila Cikánková, ředitelka Nadace Besip.