V roce 2023 se má prvním uživatelům otevřít bývalý honosný důstojnický pavilon, který šetrnou rekonstrukcí zachránila před zánikem rodinná mostecká firma Vobas. Objekt, kde býval štáb velení vojska, bude sloužit pro bydlení a služby. „Dokončení prací předpokládáme v druhé polovině příštího roku,“ sdělil Deníku zástupce firmy Lukáš Vomáčka.

V druhém a třetím podlaží vzniká s využitím půdy celkem 11 nadstandardních nájemných bytů různých velikostí. Zájem o ně projevilo už několik lidí. Pronajímat se bude i zatím volné první podlaží o celkové ploše přibližně 270 metrů čtverečních, kde by mohly být například kanceláře, mateřská škola či ordinace lékaře. Prostor pro služby se má přizpůsobit jednotlivým záměrům případných zájemců. Součástí přestavby jsou také dvě přilehlá parkoviště.

Firma koupila dům ve značně poškozeném stavu v roce 2013, když ještě nebyl kulturní památkou. Předtím pavilonu hrozila demolice kvůli plánované výstavbě supermarketu. „Chtěli jsme zachovat jednu z posledních historických budov v Mostě. I když byla obnova s památkáři náročnější, trvali jsme společně na tom, aby objekt vypadal pěkně a postaru,“ sdělil zástupce firmy.

Pavilon si proto zachoval původní ráz a zdobí ho i reliéfní plastika na trojúhelníkovém štítu a po jeho stranách sochy vojáků v římské zbroji, což je v novém Mostě výjimečné. Stavaři navíc řešili řadu technických problémů, například jedna z věží se před renovací téměř rozpadla a konstrukce s trhlinou se musela podepřít a důkladně sanovat.

Další na řadě

Podobná rekonstrukce čeká i větší budovu, která stojí na druhém konci areálu, u křižovatky s ulicí Partyzánská. Tento opuštěný a zanedbaný objekt koupila Charita Most a nechá z něj udělat specializovaný domov pro seniory se zázemím pro další sociální služby. „Projektová dokumentace je už hotova a brzy zažádáme o stavební povolení,“ sdělila ředitelka charity Eva Čenkovičová. Zahájení rekonstrukce se plánuje na příští rok. Odhadované náklady jsou v řádech desítek milionů korun, z nichž velkou část chce nezisková organizace pokrýt z dotací, o které se bude ucházet.

Zatím neobyvatelný objekt charita získala od soukromníka za výhodnou cenu. Je třípodlažní a z valné části podsklepený. Každé podlaží má plochu zhruba 900 metrů čtverečních. Kdysi to byl druhý pavilon jezdeckého regimentu.

Další objekt v řadě se snaží postupně rekonstruovat rodina Machovcova, která patří k patriotům Mostu. Budovu z éry Rakouska-Uherska, stojící u křižovatky s ulicí Jaroslava Seiferta, koupila v roce 2013 v dezolátním stavu a bez střechy. I tam náročné práce pokračují pod dohledem památkářů. Cílem investorů je do roku 2025 udělat z této budovy, zvané Santa Lucia, multifunkční centrum pro kulturu, služby a setkávání, aby se zabránilo odlivu mladých lidí z Mostu a ožila architektonicky cenná zástavba. „Kasárna jsou pro lidi symbolem historie,“ uvedl stavební inženýr Jan Machovec, podle kterého má budova své genius loci a obrovský potenciál.

Ambicí rodinné firmy je alespoň částečně nahradit kulturní a obchodní středisko Zahražany, které stálo nedaleko, ale po zpustnutí ho město zbouralo. V provizoriu objektu Santa Lucia se už konaly první výstavy, koncerty, divadelní představení, happeningy a besedy a je v nabídce jako prostor pro vytváření uměleckých fotografií či videí.

Dosud jedinou rekonstruovanou a funkční kasárenskou budovou podél ulice Československé armády je restaurační a hotelový komplex Nautico, který slouží veřejnosti už delší dobu a vznikl ze zrušené důstojnické jídelny a strážnice s vězením. Tuto stavbu renovoval Petr Tišer.

Nenahraditelná chlouba Mostu

Bývalá jezdecká kasárna v Mostě vznikla v secesním slohu v letech 1906 – 1908. Jedná se o významný urbanistický celek, který uchovává původní městskou zástavbu z doby před výstavbou nového Mostu a v celém okrese je unikátem. Areál projektoval mostecký stavitel Friedrich Kny. Takzvaná Nová jezdecká kasárna jubilea císaře Františka Josefa I. se v roce 1927 přejmenovala na Nové jezdecké kasárny Štefánikovy.

Armáda komplex opustila v roce 1994 a získalo jej město. To nedokázalo najít využití a vše rozprodalo. Po privatizaci areál začal fungovat jako podnikatelská zóna s dílnami a lehkou výrobou. Některé budovy ale začaly víc chátrat, pronikali do nich bezdomovci, zloději kovů a narkomani a stavební úřad opakovaně vyzýval majitele k zajištění rizikových objektů.

Od konce roku 2013 je soubor 16 budov kulturní památkou. Objekty patří různým vlastníkům. Jeden z nich chtěl v roce 2014 budovat malometrážní byty, ale narazil na odpor obyvatel okolních domů, kteří se obávali vzniku ubytovny pro chudé. Majitel to dementoval, opravil střechu a po veřejném tlaku dům nabídl na prodej. Dnes patří Charitě Most.