Zelení a Piráti nepůjdou v Mostě do vlády se Sdružením Mostečané Mostu a s komunisty. Otevírá se tak cesta pro další scénáře. Vznik koalice zatím nikdo neoznámil. Ustavující zasedání nového zastupitelstva, které rozhodne o složení městské rady a obsazení postů primátora a jeho náměstků, má být 1. listopadu.

„Co se týče spolupráce v zastupitelstvu, je pro nás nepřijatelná koalice s účastí Sdružení Mostečané Mostu a KSČM, včetně tiché podpory. Toto rozhodnutí nevyplývá z osobních animozit, ale z ideových principů našich stran,“ uvedl Jan Hrubeš z vyjednávacího týmu volebního seskupení Zelení a Piráti pro Most (ZaP).

Odpadá tak vytvoření vládnoucí koalice ANO-SMM-KSČM-ZaP, kterou v úterý nastínilo ANO. Menšinový ZaP, který je považován za klíčového hráče, vyhodnocuje schůzky a hledá programové shody u ostatních volebních stran. Proti hnutí ProMOST, ODS a ANO se zatím nevymezil, ale dal všem najevo, co chce. Prosazuje tzv. oborové složení městské rady, aby každý radní zodpovídal za jednu oblast, například za dopravu či životní prostředí, a klade si pro případné spojenectví další jasně formulované podmínky.

Žádá například nová výběrová řízení na vedoucích postech všech městských firem a organizací, transparentní zadávání zakázek, odborníky v komisích, jejichž zasedání i zápisy by byly veřejné, a chce přímé přenosy z jednání zastupitelstva dostupné on-line. „Nahlížíme hlouběji do fungování magistrátu a analyzujeme prioritní oblasti našeho zájmu,“ dodal Hrubeš. Prioritou ZaP zůstává i nulová tolerance hazardu, což ho odlišuje od ProMOST.

ProMOST v Mostě volby vyhrál a ve 45členném zastupitelstvu má 16 křesel.

ANO jich má 9, SMM 8 a ZaP s ODS a KSČM po čtyřech. Kvůli neshodám se většina hledá těžko. Kromě tradičních variant se v kuloárech diskutuje i o případné menšinové vládě a dílčích zákulisních dohodách, o pokusech získat přeběhlíky, či dokonce o nových volbách, pokud by nové zastupitelstvo bylo nefunkční. Obavy nad případnou politickou nestabilitou vyjádřil primátor Jan Paparega (ProMOST). Podle něj si Most nemůže dovolit stagnovat. „Je toho tolik, co je před námi a co je potřeba pro město a jeho občany udělat,“ uvedl.

V Litvínově povolební vyjednávání graduje. Vítězné ANO tam oznámilo, že se po sérii jednání se všemi zvolenými subjekty rozhodlo nabídnout koaliční spolupráci KSČM, SNKED a Sdružení Litvínováci. Zvolený model spolupráce bez účasti STAN podle starostky Kamily Bláhové (ANO) umožňuje vítězi voleb co nejširší naplnění volebního programu. „V nejbližších dnech budou probíhat vyjednávání o koaliční smlouvě,“ dodala starostka. Upozornila ale, že ANO v Litvínově je připraveno nabídnout ostatním stranám zastupitelstva co nejširší spolupráci, která povede k rozvoji města.

V Litvínově má ANO ve 23členném zastupitelstvu 8 křesel, STAN, KSČM a Sdružení Zelení-Piráti-Nezávislí po třech, ODS a SNKED po dvou a ČSSD a Litvínováci po jednom.