Výuku pro žáky prvního stupně v malotřídkách zahájí v září, pokud bude minimálně osmnáct přihlášených. Zakladatelkami jsou zkušené učitelky z Mostu, Marcela Černá a Lenka Kašová. Školu s počáteční kapacitou 50 žáků a měsíčním poplatkem 1 500 korun schválily ministerstvo školství, krajský úřad i radnice. Škola sídlí v pronájmu v městském Středisku volného času (SVČ), v prostorách bývalé 16. ZŠ.

Mgr. Lenka Kašová a Mgr. Markéta Černá založily v Mostě Soukromou základní školu OPTIMA. Pronajaly si část SVČ, kde dříve sídlila 16. ZŠ. Nová škola chce využít její zázemí a podle počtu dětí přijímat další zaměstnance. Vznikl by tak ojedinělý celodenně využívaný vzdělávací a volnočasový komplex. V areálu SVČ jsou již městská mateřská škola, mateřské centrum, kroužky pro děti a mládež a je tu spolková činnost.

Pedagožky, které zatím ještě pracují v 8. ZŠ, uvažovaly o založení malé školy rodinného typu řadu let. Podle nich nový projekt doplňuje místní nabídku základního vzdělávání, zaměří se například na porozumění čteného textu.

„Chceme pomoci dětem i rodičům," řekla Lenka Kašová. „Ta práce nás baví," uvedla Marcela Černá.

Každé úterý od 16 do 18 hodin až do 17. května pořádají dny otevřených dveří. V druhé polovině května má být jasno o organizaci školního roku. Pokud bude přihlášených dětí málo, je v plánu otevření přípravné školičky pro budoucí prvňáčky a uspořádání zápisu pro školní rok 2017/2018.

Součástí projektu je školní družina s kapacitou 30 dětí a provozní dobou od 6 do 17 hodin. Družina nabídne i odpolední přípravu na vyučování, kterou povede pedagog. Škola počítá v budoucnu s rozšířením, chce otevřít druhý stupeň do 9. třídy se zachováním nižšího počtu žáků.

V Mostě je jedenáct základních škol, jejichž zřizovatelem je město. V září 2014 se v komplexu na vrchu Širák otevřela první alternativní základní škola v Mostě, soukromá AMA SCHOOL.