Kdo kdysi byli Spitzové - Josef a Karl, Hellerové nebo Langerové? Čemu se věnoval a jaké míře vážnosti se těšil Michael Halberstam? Co se s těmito lidmi stalo a proč se dnes o nich prakticky nic neví? Na to dává odpověď výstava o židovské komunitě na Mostecku s názvem Žili mezi námi, která začala v Oblastním muzeu v Mostě. Na jejím vzniku se kromě muzea podílel také Státní okresní archiv v Mostě a Židovská obec Teplice.

„Výstavou se hlásíme k 80. výročí neblahé Křišťálové noci, které si zanedlouho připomeneme,“ řekl ředitel muzea Michal Soukup s tím, že tato připomínka událostí z listopadu roku 1938 dnes není tak živá, jak by měla být. „Myslím si, že v tom našem letošním osmičkovém roce trochu zanikla,“ dodal.

Soukup přiznal, že původně mělo jít o jakousi doplňkovou výstavu k programu letošního roku v muzeu, ale nakonec má toto téma mnohem větší obsah a rozsah.

Přehlídka o životě a vlivu židovské komunity na společnost je završením dlouholeté práce archivářky Jany Sýkorové, která je autorkou koncepce výstavy a veškeré textové části. „Výstava je věnována všem známým, ale i bezejmenným příslušníkům židovské menšiny z Mostecka,“ řekla autorka Jana Sýkorová s tím, že cílem výstavy je zpřístupnit veřejnosti osudy 697 židovských obyvatel Mostu, Litvínova a ostatních obcí okresu.

Vazby na široké okolí

Život židovské náboženské obce nebyl ale omezen pouze na oblast kolem města pod vrchem Hněvínem. Byl provázán také s Teplickem nebo Chomutovskem. Například spolumajitel litvínovské světoznámé hračkářské továrny Heller & Schiller Viktor Heller byl rodákem z Chomutova, manželka jeho společníka Ernsta Schillera se zase narodila v Lounech.

Řada židovských obyvatel Mostecka zahynula za II. světové války v nacistických koncentračních táborech. Někteří se zachránili útěkem a zapojili se do zahraničního odboje. Jedinou židovskou památkou v Mostě je dnes starý židovský hřbitov na soušské straně Hněvína. Dříve zde ale stála novorománská synagoga. Synagogu vypálili nacisté 10. listopadu 1938 při takzvané Křišťálové noci, její trosky zlikvidovali v roce 1940.

Výstava potrvá do 31. ledna 2019. Její součástí budou přednášky a komentované prohlídky s programy pro veřejnost.