Díky těžbě stříbra, mědi, cínu, olova a rýžování zlata bylo kdysi městečko Hora Svaté Kateřiny prosperujícím hornickým centrem v Krušnohoří. Teď jsou hlubinné rudné doly už přes 100 let zavřené a přestože turisté mohou část jedné štoly navštívit, zmizelé havířské řemeslo z místní paměti mizí a moc se nepřipomíná.

Starosta Jindřich Zetek, původním povoláním báňský inženýr, to chce změnit. Inicioval první ročník Kateřinských hornických slavností, aby veřejnosti více ukázaly, že město má bohatou havířskou minulost a váží si života předků spojených od pradávna s horami a od středověku i s tvrdou prací v dolech. Slavnosti začnou v sobotu 8. června v 11 hodin na náměstí průvodem patronky havířů svaté Barbory s permoníky.

„Rozhodli jsme se oživit tradice. První ročník hornických slavností bude malý a skromný, ale určitě zajímavý,“ sdělil starosta. Novou společenskou akci, která se má každoročně opakovat a rozvíjet, letos například podpoří ukázkami techniky báňští záchranáři, koncertem hornická dechová kapela Mostečanka a účastí zástupci hornických spolků. Pořadatelé zajistili divadlo, soutěže s hornickou tématikou, Stříbrnou stezku s plněním úkolů, stánky a čekají na dodávku filmů o horách a hornících, které chtějí promítat v kině.

Pohoštění, kapela, ohňostroj

Večerní část slavností proběhne v areálu kempu a restaurace U Vleku, kde připraví pohoštění místní sedláci, zahraje kapela Elán revival a akci po 21. hodině ukončí ohňostroj. Pro zájemce se během oslav otevře Mikulášská štola, pro kterou město hledá průvodce.

Turisty proto provede podzemím starosta. Štola, kde se přestalo těžit v 18. století, je v dolní části města u hraničního přechodu a otevírá se hlavně o víkendech. Za války ji horalé využívali jako protiletecký kryt.

Podle starosty budou první hornické slavnosti také sondou, co lidi chtějí, aby se druhý ročník mohl připravit s větším předstihem a s větším zapojením spolků. Nahradí se tím dosavadní Kateřinské slavnosti, kde bylo téma hornictví okrajové.

Největší oslavu v okrese, která také navazuje na hornickou tradici, připravuje město Most na 14. září. Loni Mosteckou slavnost v areálu přesunutého kostela navštívilo odhadem 30 tisíc lidí a nával se očekává i letos. Příchozí čeká několik novinek, například více stánků, zálohované nápojové kelímky, které poslouží i jako suvenýry, a rozšíření počtu scén ze tří na čtyři, kdy se využije i volný prostor po rozebraném dřevěném kostelíku. „Na čtvrté scéně bude program pro děti,“ sdělila mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

Tak bavila Mostecká slavnost loni: 

a tak předloni: 

Město chce navíc upustit od tradičního vypouštění balónků v barvách města, aby byla slavnost ekologicky šetrnější. Město už zveřejnilo program na hlavní scéně, kde vystoupí například kapely Wohnout a Škwor a Ewa Farna.

Mosteckou slavnost, která se poprvé konala v září 1993, zahájí průvod v čele s havíři ve stejnokrojích. Most se tím hlásí k odkazu celoměstského Dne horníků, který se slavil před rokem 1989 a který nahradila novodobá veselice s civilnějším programem.

Hora Svaté Kateřiny
Těžba rud v horním městě vzkvétala v 16. a 17. století. Cenila se hlavně měď. Vyčerpaný kateřinský revír zanikl v roce 1808, pozdější pokusy o obnovu dolování neuspěly. Obyvatelé postupně přešli na jiná řemesla – tkalcovství, punčochářství a hráčkářství. Po vysídlení Němců po 2. světové válce vylidněná obec upadala, v posledních 30 letech ale ožívá. Z hornické minulosti zůstala hlavní atrakcí štola Svatého Mikuláše.