Zcela nové sezónní zázemí postavila Horská služba v Českém Jiřetíně loni během osmi měsíců. "Nová služebna Horské služby je dimenzovaná přesně pro sezónní potřeby zdejší oblasti. Pro záchranáře i pacienty poskytuje moderní a dostatečné zázemí a je v ní také dostatek prostoru pro zimní techniku. Celá stavba musela splňovat regulativy územního plánu v Českém Jiřetíně, například podmínku konstrukce ze dřeva nebo třeba pečlivý výběr použitých materiálů a krytin," sdělil náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Račko.

Než se horští záchranáři nového zázemí dočkali, roky pracovali ve vyhrazeném prostoru v budově obecního úřadu. Jeho poloha však nebyla ideální, poslední tři roky proto fungovali ve stavební buňce pronajaté od provozovatele lyžařského areálu. Mezitím vznikl projekt nové budovy určené přímo pro účely Horské služby.

Z honičky policie, která pronásledovala agresivního řidiče i v protisměru po silnici z Mostu na Chomutov.
VIDEO: Divoká jízda. Kokainem sjetý řidič málem zabil policistu, je za mřížemi

Výraznou rekonstrukcí loni prošla i druhá služebna horských záchranářů, a to na Nových Hamrech na Karlovarsku. Budova sloužila záchranářům dlouhých 40 let bez výraznějších zásahů. Kvůli zvyšujícím se potřebám a požadavkům Horské služby přestala ale vyhovovat současným standardům. "Opravenou služebnu horští záchranáři převzali v polovině roku. I tato rekonstrukce proběhla s citem a ohledem na ráz okolní krajiny," doplnil Račko. Obě stanice se řadí mezi ty se sezonním provozem s víkendovým obsazením dvoučlennou hlídkou.

Mohlo by vás zaujmout: Fotit lidi v ulicích není tak snadné jako dřív, říká fotograf života v Mostě

Zdroj: Deník/Martin Vokurka