V době, kdy vláda musí snižovat výdaje, by ve státním rozpočtu musela najít pro rekonstrukci stovky milionů korun. „Náklady se odhadují na 1,3 miliardy korun,“ sdělil Deníku Václav Filip z chomutovského Ředitelství silnic a dálnic ČR.
I kdyby stát peníze našel, stavět by se hned nemohlo. Projekt prošel jen územním řízením a nemá stavební povolení. Nejsou vykoupeny všechny pozemky. Silničáři čekají na zpracování projektové dokumentace pro získání stavebního povolení.
Dopravní policie potvrzuje, že silnice kapacitně nestačí. „Je tam větší hustota silničního provozu než na jiných komunikacích a dochází tam často k dopravním nehodám, které mají tragické následky,“ sdělila mluvčí Ludmila Světláková. Řidiči bourají na nepřehledných úsecích mezi zatáčkou u sídliště ČD a Zálužím.
Chybí široká krajnice či stezka pro cyklisty.
Hospodářská a sociální rada Mostecka, která sdružuje místní firmy, obce a odbory, věří, že stát dokáže rozšířit silnici v letech 2013 až 2016. Rada chystá k dopravě na Mostecku kritické stanovisko, které předá ministerstvu dopravy. Rada zdůrazňuje, že místní část silnice I/27 je významným silničním tahem, který umožňuje napojení na další průmyslové zóny směrem na Žatec a Plzeň.
I jiní čekají
Že se veřejným institucím nevyplatí spěchat se stavebním povolením, nasvědčuje i plán na obnovu silnice Most-Mariánské Radčice. Stavební úřad vydal první povolení už v roce 2005, od té doby se jeho platnost prodlužuje . Před poslední změnou měla být silnice hotova do konce roku 2011. Úřad nedávno termín protáhl do 31. prosince 2013.
Silnice do Radčic zanikla jako starý Most v minulém století při těžbě uhlí. O obnovu usiluje město Most. Stavbu za stovky milionů korun má zajistit stát z tzv. 15 ekomiliard.