Druhou premiérou sezony 2016 v Divadle rozmanitostí bude pohádka O dvanácti měsíčkách v režii Jiřího Ondry, který je zároveň dramaturgem divadla. Čeká nás klasická pohádka, jejíž celkové vizuální zpracování vychází z návrhů dětí z Mostu a okolí. Z návrhů divadlo vytvoří také výstavu.

Pohádka pro všechny věkové kategorie, v níž je dětská kresba výraznou inspirací pro vznik scény, loutek a kostýmů. Kromě toho, že jde o divadelní zpracování známého pohádkového příběhu o hodné Marušce, ošklivé Holeně a zlé Maceše, podporuje inscenace O dvanácti měsíčkách autorskou dětskou tvorbu a komunikaci (nejen) mosteckých škol a školek s Divadlem rozmanitostí v Mostě.

"Nejtěžší bylo nepodlehnout příliš dospělému vidění," popsal průběh zpracování návrhů řezbář Vlastislav Brož.

Němcová a děti

O dvanácti měsíčkách je klasická pohádka, kterou děti i dospělí znají především z pera Boženy Němcové. Původně se jedná o slovenskou lidovou pověst z podtatranské oblasti. Příroda a prostředí hor také hrají v pohádce velmi významnou roli. Dodnes se traduje, že ji Boženě Němcové vyprávěla její slovenská služebná.

Přestože se jedná o klasiku, vznikala inscenace Divadla rozmanitostí velmi netradičním a zajímavým způsobem: Na počátku byla výzva mateřským, základním a uměleckým školám v mosteckém regionu. Děti byly osloveny, aby výtvarně zpracovaly příběh pohádky O dvanácti měsíčkách. Během čtvrt roku vzniklo a přicházelo na adresu Divadla rozmanitostí mnoho kreseb, maleb a objektů, které zachycovaly postavy pohádky, prostředí a kostýmy. Dokonce přicházely i nápady, jak pohádku jevištně uchopit.

Dlouholetý řezbář a výtvarník Vlastislav Brož se nechal dětskými výtvory inspirovat a navrhl podle nich scénu, loutky i kostýmy. Na představení tak bude zajímavé, krom toho, že se stane součástí repertoáru, také fakt, že děti uvidí na jevišti našeho divadla své vlastní nápady. Návrhy, které se na jeviště divadla takzvaně "nevejdou", však také nepřijdou zkrátka. S premiérou pohádky totiž plánujeme výstavu všech dětských návrhů v prostorách Divadla rozmanitostí.

Výtvarného zpracování se, jak už bylo zmíněno, ujal Vlastislav Brož ve spolupráci s loutkářkou Jitkou Rakovou, též dlouholetou členkou souboru Divadla rozmanitostí. Hlavním specifikem jejich práce bylo, podle slov Vlastislava Brože, příliš nepodlehnout "dospělému" vidění a pokusit se přenést jedinečnost dětské malby do jevištní podoby.

Též v hudbě, jejímž autorem je Tomáš Alferi, je zohledněna inspirace dětmi. Podstatnou částí hudební složky jsou sbory, které nahrály děti ze ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě.

Jiří Ondra, dramaturg

Tereza Braumová, mluvčí divadla

O DVANÁCTI MĚSÍČKÁCH

Uvádí Divadlo rozmanitostí loutková a alternativní scéna Městského divadla v Mostě

Hrají: Jitka Raková, Tereza Karásková, Petr Čulík, Pavel Zikmund

Scénář: Jiří Ondra

Režie, dramaturgie, texty písní: Jiří Ondra

Hudba: Tomáš Alferi

Scéna, kostýmy, loutky, návrh programu: Jitka Raková a Vlastislav Brož (podle výtvarných návrhů dětí)

Realizace loutek a kostýmů: Vlastislav Brož, Jarmila Nedvědová, Alena Kočendová

Premiéra: 2. dubna v 17 hodin v Divadle rozmanitostí

1. předpremiéra 1. dubna v 9:00

2. předpremiéra 1. dubna v 10:30

3. předpremiéra 2. dubna v 10:00