Rodičovské občanské sdružení Průjezdná požádalo peticí radnici, aby zvýšila kapacitu mateřských škol. Ty letos nepřijaly dvě stovky dětí, kterým ještě nebyly tři roky. Sdružení upozorňuje, že matky dětí, kterým je dva a půl nebo dva a tři čtvrtě roku, nemohou kvůli omezení nastupovat do práce a že bude ještě hůř. „Kapacita školek je dlouhodobě nedostatečná. S očekávaným nárůstem počtu malých dětí se tento problém může týkat už za rok odhadem čtyř stovek dětí,“ varoval člen sdružení a rodič Tomáš Seidl. Radnici předal petici, kterou během dvou dnů podepsalo třicet lidí. Podpisová kampaň bude možná pokračovat.

„Problém neumístěných dvouletých až tříletých dětí tu skutečně existuje,“ potvrdila Milada Kmínková, ředitelka patnácti městských školek.

Nespokojení rodiče tvrdí, že dochází k diskriminaci dvouletých dětí, protože školky upřednostňují podle radničních pravidel děti tříleté a starší. Podle Jiřího Kurcina, náměstka primátora pro školství, slouží pro mladší děti tři jeslové třídy, některé rodiny je ale odmítají využívat, protože nejsou v místě jejich bydliště. Kurcin upozorňuje, že zatím není v silách města, aby v každé části města uspokojilo všechny rodiče zvýšením kapacity školek. „Máme připraven projekt na rozšíření jedné školky, kde by mohla vzniknout třída pro děti mladší tří let. Stálo by to ale 2,5 milionu korun,“ uvedl Kurcin.

Podle Kurcina jsou školky s kapacitou na hraně možností, ale pro děti od tří let zatím místo mají. Řešení nároků rodičů menších dětí podle Kurcina komplikuje fakt, že město kvůli úbytku dětí od 90. let postupně prodávalo málo využívané jesle a školky. Vedení města s odvoláním na své statistiky další babyboom neočekává, současný tlak na kapacitu školek podle něj za rok poleví. I proto radní loni v listopadu schválili prodej městské budovy s bývalým dětským rehabilitačním stacionářem v ulici K. H. Borovského. Objekt byl rezervou pro vznik nové školky.

Sdružení Průjezdná navrhuje zřízení nové školky například v téměř opuštěném bývalém sídle OV KSČ, které se městu nedaří využít, nebo v bývalých jeslích v ulici Bělehradská. Nevadila by mu ani školka z montovaných buněk jako v Západní Evropě. Prosazuje zároveň zrušení pravidla nepřijímat do školek děti mladší tří let a zohlednit děti matek nastupujících do práce.

Na problém se školkami upozorňovala už před pěti lety tehdejší zastupitelka Kateřina Hojdarová. „Pořád jsem říkala, že je místa ve školkách málo. A myslím si to i teď,“ řekla včera Deníku. I ona nemohla dlouho najít umístění pro své dítě.