Městské divadlo v Mostě uvede 8. dubna v 19.30 hodin na Komorní scéně druhou premiérou sezony 2016, Podivný případ se psem v režii Lukáše Kopeckého, který v Mostě již režíroval například Kroniku Pickwickova klubu.

Podivný případ se psem je lehce mysteriózní příběh patnáctiletého autistického chlapce, který najde mrtvého psa své sousedky a rozhodne se odhalit vraha. Při svém pátrání pak rozkrývá nejednu záhadu ve vlastní rodině. Mark Haddon za román Podivný případ se psem obdržel v roce 2003 prestižní ocenění v rámci Whitbreadovy ceny.

Podivný případ se psem je pozoruhodné dílo. Haddonovi se podařilo zachytit chlapcův vnitřní svět velmi sugestivně, včetně specifického způsobu chlapcova myšlení i jednání. Christopher nalezne mrtvého psa své sousedky, kterého někdo probodl vidlemi. Jako obdivovatel Sherlocka Holmese se rozhodne vypátrat pachatele a jak už to u dobrých příběhů bývá, odhalí při svém pátrání nejedno tajemství a vydá se na strhující i nebezpečnou cestu.

Jen se z toho nezbláznit, říká herec

"Největší účinek hry tak nespočívá toliko v detektivním pátrání a v odhalení vraha, ale v tom, jak plasticky a uvěřitelně Haddon vykreslil složité a zmatené dospívání patnáctiletého chlapce i vztahy v jeho rodině; nelehký vztah s otcem i poměr k matce, jež opustila rodinu. Podivný případ se psem slibuje silný divadelní zážitek. Kromě dospělého publika je inscenace mimořádně vhodná také pro žáky druhého stupně základních škol a pro studenty středních škol," říká dramaturg Michal Pětík.

„Aspergerův syndrom, kterým hlavní hrdina trpí, je charakterizovaný jako forma sociální dyslexie, já osobně používám spojení „křehká rovnováha". Tito lidé jsou totiž extrémně přecitlivělí na řád, správný pořádek věcí, jinak zažívají zmatek z informačního zahlcení a propadají panice, jako by jim mozek v jistých chvílích přestal správně pracovat. Lidé s touto poruchou mají co dělat sami se sebou, snad proto se druhým lidem mohou jevit sebestředně, jednostranně zaměřenými či sociálně a emočně nezralými. Jedním dechem však musím dodat, že se mezi těmito lidmi vyskytuje nadprůměrné množství těch, kdo mají mimořádně vysoké IQ," objasnil charakter hlavní postavy režisér Lukáš Kopecký.

Christophera hraje Ondřej Dvořák. „Snažím se po zkoušce z role Christophera nevystupovat a často tak jdu ještě nakupovat nebo trávit volno na byt. Vymýšlím si různá pravidla, jak v průběhu dnů fungovat, tak aby měly řád. Těžké je se nesmát. Protože Christopher se nikdy nesměje. Jen se z toho nezbláznit," říká herec.

Podivný případ se psem

Autoři: Mark Haddon, Simon Stephens
Režie: Lukáš Kopecký
Dramaturgie: Michal Pětík
Scéna: Petr Kastner
Kostýmy: Veronika Watzková
Hudba: Mario Buzzi
Osoby a obsazení:
CHRISTOPHER Ondřej Dvořák
ED, jeho otec Jakub Dostál
JUDY, jeho matka Michaela Krausová
SIOBHAN, jeho učitelka Zita Benešová
SHEARSOVÁ, sousedka Veronika Týcová
ALEXANDEROVÁ, sousedka Veronika Týcová
GASCOYNEOVÁ, ředitelka Veronika Týcová
1. HLAS Veronika Týcová
ŽENA VE VLAKU Veronika Týcová
1. POLICISTA Jiří Kraus
2. HLAS Jiří Kraus
THOMPSON, soused Jiří Kraus
MUŽ ZA PULTEM Jiří Kraus
MUŽ U PŘEPÁŽKY Jiří Kraus
2. OPILEC Jiří Kraus
ROGER SHEARS Jiří Kraus
SERŽANT Jan Beneš
3. HLAS Jan Beneš
WISE, soused Jan Beneš
TERRY, strýček Jan Beneš
1. OPILEC Jan Beneš
2. POLICISTA Miroslav Večerka
4. HLAS Miroslav Večerka
ŽELEZNIČNÍ ZŘÍZENEC Miroslav Večerka
MUŽ S PONOŽKAMI Miroslav Večerka
3. POLICISTA Miroslav Večerka
ČÍSLO 40, sousedka Lilian S. Fischerová
ŽENA NA ULICI Lilian S. Fischerová
PUNKERKA Lilian S. Fischerová
SLEČNA U INFORMACÍ Lilian S. Fischerová
5. HLAS Lilian S. Fischerová


Premiéra se uskuteční 8. dubna 2016 v 19:30 na Komorní scéně Městského divadla v Mostě.
1. repríza – 13. dubna 2016 v 19:00
2. repríza – 30. dubna 2016 v 19:00
3. repríza – 23. května 2016 v 19:00
4. repríza – 3. června 2016 v 19:00 v rámci 6. ročníku festivalu Young for young.

Zdroj: Tereza Braumová, mluvčí divadla