Eva Günzelová na ten okamžik čekala dva měsíce. V pondělí 11. května v 10 hodin mohla konečně zpřístupnit venkovní zahrádku Hospůdky 2 na terase mosteckého Prioru. Na pivo hned přišlo deset lidí. Samozřejmě štamgasti.

„Jsem šťastná, že můžeme otevřít alespoň takhle,“ řekla provozní. Hospůdka zavření přežila a jede dál. „Nic jiného nám nezbývá. Abych měla práci, museli jsme vydržet,“ dodala Günzelová. Zahrádku považuje za výhodu. Restaurace, které letní posezení nemají a otevřou vnitřky až 25. května, mohou mít podle hospodské vážné existenční potíže. „U nich to bude na hraně. U nás přišlo uvolnění za pět minut dvanáct,“ zmínila. Mrzí ji jen to, že návratu do normálu nepřeje počasí. První otevírací den byla mlha a pršelo.

“Večer se tu cítím bezpečněji, ale hlavně když mám s sebou psa," řekla v parku Šibeník v Mostě 33letá Markéta. Ve dne jí bylo v parku vždy dobře, teď jí ale přijde klidnější.
Centrální park Šibeník je podle Mostečanů bezpečnější. Co vy na to?

Ochlazení však neodradilo ani příznivce kaváren a cukráren. Lidé se vrátili například do zahrádky Lagarto Deli na třídě Budovatelů. „Těšila jsem se,“ řekla u zákusku 26letá Michaela. Díky konzumaci si mohla vychutnat čerstvý vzduch bez roušky.

Veselo bylo v rodinném Kadeřnictví Zdeňka v ulici Jana Kubelíka, kde pracují matka s dcerou. „Hurá!“ uvítala obnovení služeb vlasová specialistka Michaela Jirásková. Na dvou křeslech dva metry od sebe seděly zákaznice v rouškách a nad hlavami opět zaznělo cvakání nůžek a míchání barev. „Jsme šťastné, že konečně můžeme dělat práci, která nás baví,“ vysvětlila dobrou náladu majitelka provozovny Zdeňka Preissová. Předchozí týdny neseděly kadeřnice s rukama v klíně. Uklízely, vyřizovaly odkládané záležitosti a také si konečně trochu odpočinuly. Teď mají objednávky na 14 dnů dopředu. Lidi chodí v přesně určenou dobu, čekárna je proto prázdná.  

Hasiče v kraji zaměstnal silný vítr.
Silný vítr zaměstnal hasiče v kraji. Na Litvínovsku na 4 místech

Sídliště v Mostě ožily ještě před 8. hodinou. Do základních škol přicházeli žáci 9. ročníků, kteří se mohou v malých skupinách připravovat ve třídách na přijímací zkoušky na střední školy. „Společná čeština a matika je podle mě super, ale tahat nás do školy třeba kvůli angličtině je v téhle době rizikové,“ svěřila se 15letá Anička. Podle ní většina spolužáků stejně přijde, protože jde na obor s maturitou a bez pomoci ve škole by přijímačky nezvládli. „Do třídy se těším, protože jsme se všichni už dlouho pohromadě neviděli, ale kvůli tomu, jak jsme byli od března doma, jsem si na školu odvykla a je to teď pro mě docela těžké,“ dodala žákyně, která chce na zdravotnickou školu. S tím, že ji jednou možná čeká práce v první linii, počítá. „Hodně jsem nad tím přemýšlela a myslím, že jsem se rozhodla správně. Jsem ráda, že jsem se vydala tou cestou,“ řekla.

Nával u školek nebyl

Dřív než deváťáci se na chodnících objevili rodiče s malými dětmi, pro které se brzy ráno poprvé otevřely školky. Třeba u mateřinky v ulici K. H. Borovského ale žádný nával nebyl. Od 7 do 8 hodin přišla do školky necelá desítka dětí. Venku dohlížel na dodržování hygienických opatření pracovník městské policie. Ta se s magistrátem dohodla, že v prvních dnech návratu dětí budou stát u školek asistenti prevence kriminality nebo školní dohledová služba. „Dokud si nebudeme jisti, že si všichni zvykli na nová pravidla při předávání dětí do školky,“ dodala mluvčí městské policie Veronika Loucká.

V Mostě se v pondělí otevřely také všechny obchody v Centralu kromě restaurací, oblastní muzeum, kino a další služby. První kroužky spustilo Středisko volného času. Většinu sportovišť odemkla Sportovní hala Most. Od 26. května budou v centru Mostu pravidelné úterní trhy a od 1. června sobotní bleší trhy v areálu TJ Baník Souš, kde ale bude například zákaz prodeje občerstvení k přímé konzumaci.

Jezero Most je škarohlídům k smíchu. Neviděli poklad