Druhá manželka Vladislava II., poslední rakouský císař a jeho manželka, císařovna Zita nebo dcera pomořanského vévody. To budou ústřední postavy v přesunutém kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě při Hradozámecké noci, která stejně jako na další památce, nedalekém zámku Jezeří, uzavře letní prázdniny.

„Zaměstnanci kostela budou v dobových kostýmech představovat různé osobnosti z naší historie,“ řekla kastelánka Ludmila Klimplová s tím, že pro návštěvníky bude přichystána soutěž, v níž mají uhodnout, kdo jakou postavu představuje. V případě všech správných odpovědí na ně čeká drobná odměna.

Akce proběhne v sobotu 31. srpna. Závěrečnou prohlídku, která začíná ve 21 hodin, zpestří zajímavé vyprávění varhaníka Radka Turčániho o historii zdejších varhan. Připomeňme, že v přesunutém kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě jsou hned tři nástroje.

Původní velké varhany byly postaveny v letech 1739 – 1741 Václavem Starckem z Lokte se sochařskou výzdobou od neznámého autora. V roce 1932 do původní skříně varhanář Hauzr z Trnovan instaloval nový stroj. Originální systém varhan byl zničen a zůstaly jen píšťaly z cínu, doplněné o nové zinkové. Velké varhany mají 1 107 píšťal.

Malé varhany z druhé čtvrtiny 18. století se dochovaly v téměř původním stavu a jsou skvostem. Svým zvukem převyšují i ty v nedalekém Oseku a jsou označeny za památku I. třídy. Stroj má dva manuály se 14 rejstříky. „Je to typická ukázka barokního varhanářství v severních Čechách,“ uvedl Turčáni.

Třetí nástroj představují tzv. nové varhany vyrobené firmou v Krnově v roce 1992. Mají 4 000 píšťal.

Varhaník však nebude o nástroji pouze hovořit, ale návštěvníkům na něj i zahraje.

Kostýmové prohlídky začnou vždy v celou hodinu a budou celkem čtyři, a to od 15, 17, 19 a poslední speciální prohlídka od 21 hodin. „To je také čas, kdy bude do kostela vpuštěn poslední návštěvník,“ dodala pokladní Dana Benešová.

Hradozámeckou noc si může v sobotu 31. srpna večer užít také ten, kdo se vydá do zámku Jezeří nedaleko Horního Jiřetína.

Návštěvníky také čeká večerní prohlídka, a to expozice v knížecím apartmá. „Sladkou tečku vám dodá posezení v prvorepublikové kavárně s poslechem dobové hudby,“ pozvala návštěvníky kastelánka Hana Krejčová s tím, že prohlídku tentokrát nedoprovodí žádný výklad.

„Lidé tak mají jedinečnou možnost si samostatně knížecí apartmá projít a nasát atmosféru doby,“ doplnila kastelánka. Vstup do zámku bude od 20 hodin s tím, že nejpozději ve 21.30 hodin bude vpuštěn poslední návštěvník. Úderem 22. hodiny pak bude objekt zámku i přilehlý areál uzavřen.

 

 

 

Hradozámecká noc

Kdy: v sobotu 31. srpna

Kde: Přesunutý kostel v Mostě – od 15 hodinkostýmové prohlídky

Zámek Jezeří – od 20 hodin možnost samostatné prohlídky knížecího apartmá