Vesak, vietnamsky Lễ Phật Đản, je jeden z nejvýznamnějších buddhistických svátků a slaví se v mnoha zemích východní a jihovýchodní Asie. Je oslavou narození historického Buddhy Gautamy a jeho vnitřního osvobození od utrpení dosažením nirvány. „Tento svátek je někdy označován také jako festival světla, protože světlo je symbolem míru a domácnosti i chrámy bývají zdobené barevnými lucernami a města osvětluje velké množství žárovek,“ sdělila Deníku předsedkyně spolku Buddhistické kulturní centrum Nguyen Thi Hoa.

V různých zemích se může datum tohoto svátku lišit, ale vietnamští buddhisté ho slaví v den úplňku čtvrtého měsíce lunárního kalendáře a letos připadl na 13. května. Významné komunitní oslavy v Mostě se zúčastnily také náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará a předsedkyně výboru pro národnostní menšiny Ústeckého kraje Karolína Žákovská.

Pro nábožensky založené Vietnamce je Vesak mimořádnou událostí. Během svátku rodiny chodí do chrámů a účastní se modliteb či přednášek o buddhismu. „Lidé také často pořádají charitativní akce pro seniory, handicapované či dlouhodobě nemocné a předávají jim předmětné dary i peníze, protože darování je symbolem sdílení štěstí a radosti,“ sdělila předsedkyně spolku.

Další dobromyslnou činností podle ní může být například zdobení a osvětlování chrámu, šíření buddhistické filosofie či příprava vegetariánských pokrmů pro návštěvníky chrámů. Buddhisté se totiž v den svátku snaží udržet vše při životě a nechtějí zašlápnout ani hmyz. V některých zemích je dokonce zakázáno během svátku prodávat alkohol.

Ani v mosteckém centru nechyběl rituál „koupání Buddhy“, při kterém se soška Buddhy polévá vodou ovoněnou květy. Tato tradice je podle předsedkyně spolku symbolem vnitřního očištění a údajně zlepšuje mysl, což posiluje duševní rovnováhu a zdraví. Součástí svátku je i pokládání květin a ovoce na oltáře či zapalování vonných tyčinek.

Buddha

Buddha, známý také jako Siddhártha Gautama – osvícený či probuzený, žil před dvěma tisíci lety v severní Indii a je zakladatelem buddhismu. Historický Buddha, šokovaný poznáním, že lidé trpí, opustil pohodlí domova a pomocí různých praktik hledal způsob, jak se osvobodit od strastí a koloběhu života. Po mnoha nezdarech a omylech nakonec s pomocí meditace a zklidnění mysli dosáhl stavu, ve kterém poznal příčinu utrpení a začal učit lidi tzv. střední cestě, tedy vyhýbání se extrémům. Jeho učení se šíří dodnes a ovlivňuje stovky milionů lidí, zejména v Asii.

Pagoda Most

Buddhistické kulturní centrum Pagoda Most sídlí v bývalém obchodním středisku v ulici U Stadionu. Slouží pro setkávání vietnamské komunity, udržování tradic a pořádání různých akcí.