Zájem o práci v sousedním Sasku vzrostl. Tamní firmy potřebují například personál pro hotely a restaurace, řemeslníky, pečovatelky a kadeřnice. „Největší zájem je o odborníky. Nekvalifikované práce pokrývají v Německu ze svých zdrojů,“ řekla včera v Mostě Leona Bláhová, krajská Eures poradkyně, která přednášela veřejnosti o práci v cizině.

Většina zájemců o Sasko má ale smůlu: neumí německy.

„Bez znalosti němčiny lze práci v Sasku získat velice těžko, protože je nutné komunikovat se zaměstnavatelem a úřady. Řada lidí to stále nechápe,“ dodala poradkyně.

Deník oslovil tři jazyková vzdělávací centra v Mostě. Pouze jedno hlásí obrat k němčině.

„Už nás navštívilo několik zájemců o práci v hotelnictví a gastronomii v Německu,“ sdělil Josef Novotný, lektor němčiny z Tukan Agency. Ta začala nabízet doučování němčiny speciálně pro lidi, které láká německý trh práce otevřený 1. května, a angličtina překvapivě ustupuje do pozadí.

JAK USPĚT V SASKU
- umět dobře německy
- být kvalifikovaný
- být informovaný (doporučuje se portal.mpsv.cz/e­ures a konzultace se specialistou na úřadu práce)

„Mírný nárůst zájmu o němčinu jsme zaznamenali, ale stále je upřednostňována angličtina,“ řekla Martina Kosařová z jazykové školy Skřivánek.

„Zájem o němčinu je, ale oproti minulosti není zatím nijak zvýšený,“ uvedla Eva Brkoslavová z Mezinárodního jazykového institutu.

„Mezi mládeží vede stále angličtina,“ shodují se studenti Pavel Krška a Ondřej Vlk. I když se na školách vyučuje několik cizích jazyků včetně ruštiny, angličtina je pro teenagery nejvíc globální.

Hodina němčiny se dá pořídit od 100 do 150 korun. Pro lidi, kteří nemají peníze na delší a dražší konverzační kurzy, se za minimum pro základní pochopení cizího jazyka považuje deset hodin výuky. Nutné je pak další intenzivní samovzdělávání.