Míra nezaměstnanosti znovu vzrostla. Je příliš málo volných míst. V srpnu úřad práce nabízel jen 346 pozic nedotovaných státem.

To je třikrát méně než loni.

„Míst ubylo hodně. Počet nových se pohybuje od tří set do čtyř set. Tento trend trvá již řadu měsíců,“ potvrdila včera Deníku Ivana Matuščinová z Úřadu práce v Mostě.

Žádný velký investor už tolik nenabírá. A žádný nový nepřišel. V rozvojových zónách Joseph a Lajsník jsou volné téměř čtyři desítky hektarů pro stavbu továren.

O hospodářské recesi se píše i ve výroční zprávě města Most za rok 2008 zveřejněné v pátek a předané zastupitelům. Ti se například dočetli, že kvůli celosvětové ekonomické krizi ustoupila od svého záměru postavit v Lajsníku svůj závod firma VEM Tsechien. „V současné době jsou v rozvojové zóně k dispozici pozemky o celkové rozloze 5,5 hektarů,“ uvádí radnice v dokumentu.

Nejvíce lidí nabíraly v minulém měsíci společnosti Dora Services (24) a Grammer (23) a město Most (7).

Nezaměstnanost dál poroste

Úřad práce očekává během září spíše mírný nárůst nezaměstnanosti.

Hromadné propouštění v srpnu nikdo neoznámil. Firmy to dělají chytře: zbavují se lidí postupně a po malých skupinách.

#nahled|https://g.denik.cz/12/66/ftg_mapa_nezamestnanost_okresy_20090908_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/12/66/ftg_mapa_nezamestnanost_okresy_20090908.jpg|Mapa nezaměstnanosti v ČR podle okresů za srpnen 2009#

Dobrou zprávou je, že podniky už nežádají o povolení dávat zaměstnancům jen šedesát procent mzdy. Takzvanou částečnou nezaměstnanosti kvůli nižšímu odbytu způsobeném recesí může využívat na Mostecku čtrnáct firem pro 550 lidí.

V září a říjnu začne úřad práce vybírat prvních 125 nezaměstnaných do školících programů Práce na Mostecku pro každého a Rodina a práce na Mostecku. Za pomoc pro stovky lidí zaplatí úřad celkem 45 milionů korun. Část účastníků dostane po kurzech práci.

Na Mostecku deset tisíc lidí bez práce

Z červencových 16,29 procenta stoupla míra nezaměstnanosti na Mostecku na srpnových 16,46 procenta. V reálu to znamená nárůst o 119 nezaměs­tnaných. Jejich celkový počet se opět blíží k deseti tisícům (9 836 k 31. srpnu). Tolik lidí bez práce bylo naposledy v roce 1999 při tehdejším nárůstu nezaměstnanosti a v roce 2007 při jejím poklesu.

Přestože hospodářská recese trvá, Mostecko zažilo i horší časy. V roce 2004 evidoval úřad práce přes patnáct tisíc nezaměstnaných a míra nezaměstnanosti přesáhla v obcích Bečov, Obrnice a Havraň přes čtyřicet procent. Teď je tam zhruba poloviční.

V srpnu se na úřadě práce zaevidovalo 899 lidí. Celkem 780 uchazečů bylo vyřazeno, z toho 345 si našli práci sami.