Podobný trend zaznamenala celá země, Ústecký kraj si ale ve srovnání krajů stále drží nelichotivé prvenství. Práci si v kraji hledá 54.728 lidí, kteří mohou okamžitě nastoupit do zaměstnání. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.


Podíl lidí bez práce v kraji klesal pět měsíců v řadě, od února do června se snížil z 14,1 až na 12,3 procenta a dostal se nejníže od dubna 2009. Červencový nárůst je ale poněkud překvapivý. Krajský úřad práce sice čekal určitý nárůst kvůli přílivu absolventů, ovšem až později; pro červenec a srpen se čekal další mírný pokles. O něco mírnější nárůst nezaměstnanosti ale přinesly prázdniny i vloni, v červenci tehdy stoupla míra nezaměstnanosti o desetinu bodu na 13,1 procenta.

V celém Česku se podíl lidí bez práce v červenci zvýšil z 8,1 na 8,2 procenta, loni byl ve stejnou dobu o pět desetin bodu vyšší. Celostátní žebříček okresů s nejvyšší nezaměstnaností už tradičně vede Mostecko, kde hledá práci 15,9 procenta lidí. Děčínsko je ve stejném srovnání třetí, s 13,7 procenta se už ale velmi přiblížilo ostatním postiženým okresům. Míru nezaměstnanosti na Děčínsku zvedají především dva odlehlé mikroregiony; na Rumbursku hledá práci 15,4 procenta lidí, na Varnsdorfsku 14,8 procenta.

Na Děčínsku také připadá nejvíce uchazečů na jedno volné pracovní místo, zatímco v celém Česku je to 12,5 uchazeče, v nejsevernějším okresu kraje je to 38,8. Hned za ním je v celostátním srovnání Teplicko, tam ovšem také za poslední rok klesla míra nezaměstnanosti nejvíc v celém kraji, z 13,4 na 12,1 procenta. Celkem evidují úřady práce v Ústeckém kraji 2655 volných pracovních míst, což je o 56 víc než v červnu.