A přitom jde o rozhovor zoufalých ocelářů propuštěných z továrny v americkém Buffalu. Úryvek rozhovoru je ze slavného muzikálu Do naha!
Parta dělníků v něm dostane šílený nápad: založí profesionální pánskou striptýzovou skupinu, aby uživili rodiny a nebyli „socky“.

V době, kdy nezaměstnanost na Mostecku opět roste, uvede tragikomedii mostecké divadlo. O muzikál usilovalo několik let. Že přichází v době finanční krize, je náhoda.

„Myslím, že bude mít úspěch,“ řekl Deníku šéf divadla Jiří Rumpík.

Mostečtí herci ukáží, že boj o práci je dřina. Že lidé čelí i ponížení. A že v nouzi pomáhá smích. Muzikál je anekdotou o naději. „Když člověk ztratí práci, neměl by házet flintu do žita,“ uvedl Rumpík.

Skutečná exhibice

Od roku 1999 baví ženy skutečným striptýzem a erotickými soutěžemi skupina Oceláři ze Severu. Úspěšnou show vymyslel a pětičlennou skupinu založil Mostečan Petr Horák, bývalý nezaměstnaný. Teď je známým choreografem, který uvažuje o omlazení souboru či o konci kariéry. „Projeli jsme celou republiku a vyprodávali sály. Po jedenácti letech se už ale cítíme unaveni, přestože je o nás stále zájem. Přemýšlíme, co dál,“ řekl Horák Deníku.
Začínali jako mladíci. Dnes jsou to tátové, mají děti a práci mimo noční showbyznys.

V trojici či čtveřici vyjíždějí na akce méně častěji. Vystupovali i v televizi. A všichni jsou z Mostecka.

Podle mluvčí divadla v Mostě Ivany Bonaventurové, není komedie Do naha! návodem, jak mají lidé bez práce řešit stav nouze. „Muzikál ale vede k zamyšlení,“ uvedla.

Prostituce v Mostě

Někteří nezaměstnaní, ženy i muži, přešli na prostituci. Kolik jich riskuje, nikdo neví. Nejsou vidět v ulicích. Sex za úplatu poskytují doma.

„Začíná to gradovat,“ řekl Deníku Lubomír Šlapka, ředitel Domu humanity, který dělá terénní práci a zabývá se i prevencí HIV/AIDS. Mostecká radnice o problému ví.

Deník zjistil, že zastupitelé v lednu schválili přes půl milionu korun na „snižování zdravotních a sociálních rizik spojených s užíváním drog a prostitucí mezi mládeží“.

Bez práce je na Mostecku skoro dva tisíce lidí do pětadvaceti let věku. Během ledna míra nezaměstnanosti stoupla na sedmnáct procent. Úřad práce evidoval celkem 10 224 nezaměstnaných, volných míst jen přes dvě stě.

Mostecko na tom ale není statisticky nejhůř. Nejvyšší míru nezaměstnanosti měly k 31. lednu okres Jeseník (19,2 %), Znojmo (17,2 %) a Hodonín (17,1 %). Most byl čtvrtý.

„Předpokládám, že míra nezaměstnanosti na Mostecku půjde jako v jednom z mála okresů dolů,“ odhaduje Oldřich Malý, ředitel úřadu.