V roce 2004 žilo na Mostecku přes 15 tisíc lidí bez práce a míra nezaměstnanosti byla téměř 25 procent. Teď nemá práci 8 969 lidí a nezaměstnanost klesla na 14 procent.

„Jde to rapidně dolů. Stahujeme náskok na druhou Karvinou, která má 12,7 procenta. Doufejme, že pozitivní trend bude pokračovat,“ řekl Oldřich Malý, ředitel mosteckého úřadu práce. Ten spoléhá na růst české ekonomiky, nové investory a na stravenky pro nezaměstnané, které se zkoušejí v Litvínově.

„Práce je dost,“ tvrdí krajský hejtman Jiří Šulc. Koncem března evidovaly úřady práce nejméně uchazečů o práci od roku 1998. Jde o největší meziroční březnový pokles nezaměstnanosti od začátku sledování nezaměstnanosti. Také nárůst volných pracovních míst je nejvyšší v historii.

„V některých okresech je dokonce více volných míst než uchazečů o zaměstnání,“ sdělil Jiří Sezemský z ministerstva prá­ce.

Mostecké firmy hlásily v březnu 970 volných pracovních míst. Do nového zaměstnání nastoupilo 657 lidí z evidence Úřadu práce v Mostě.

Stále špatně jsou na tom absolventi gymnázií a uchazeči s nižším středním vzděláním. Je pro ně málo volných míst.

Mezi nezaměstnanými se zvýšil podíl lidí se základním vzděláním a mírně narostl podíl nezaměstnaných s vysokoškolským diplomem.

K nejproblema­tičtější skupině patří dlouhodobě nezaměstnaní, lidé se zdravotním postižením, Romové, mladiství bez kvalifikace a uchazeči o práci, kterým je přes padesát let.