Ještě v lednu byl první v nezaměstnanosti Jeseník. Druhé bylo Bruntálsko. A třetí Mostecko. Nikdo tehdy nemohl říct, že Mostecko je nejhorší. Jenže teď je vše jinak. Mostecko je opět v čele nezaměstnanosti. Paradoxně v době, kdy její míra od ledna klesá a počet volných míst se zvyšuje. Problém je, že zlepšení není tak velké jako v horských oblastech severní Moravy, kde je víc sezónní práce.

Úřad práce evidoval na Mostecku v květnu 9 361 nezaměstnaných, ale jen 349 volných pracovních míst. „Nově bylo nahlášeno 133 pracovních míst. Na jedno připadá 27 uchazečů,“ uvedla mluvčí úřadu Eva Maříková.

Hodně se očekává od průmyslové zóny Triangle u Žatce, která je z hlediska pracovních sil spádovou oblastí i pro Mostecko. V zóně staví továrny firmy Solar Turbines, Panattoni a Gestamp. Vyrábět začnou v roce 2012 a přijmou 1 000 lidí. „Budou potřebovat technicky zaměřené profese, často i s úzkou specializací,“ sdělila krajská hejtmanka Jana Vaňhová, která s investory jednala o vyhledávání kvalifikovaných lidí, což může být docela problém. Z jednání totiž vyplynulo, že kvalifikační struktura uchazečů o práci je často jiná, než požadují zaměstnavatelé.

Se vzděláním si neláme hlavu cirkus Praga, který baví lidi v Mostě na Šibeníku a hledá stálý technický personál i pro výjezdy do ciziny. „Zájemci volají neustále. Pro nás je hlavní, aby to nebyli alkoholici, měli rádi zvířata, byli spolehliví a zruční,“ řekl zástupce cirkusu Jan Kopecký starší. Praga poskytne po náboru ubytování. Denně si lze v cirkusu vydělat 300 až 400 korun.