Ležení na pláži v Chorvatsku nebo houbaření s prarodiči na Šumavě. To vše si může nezaměstnaný dopřát, aniž poruší zákon.

Stát sice tlačí na nezaměstnané, aby si každý den, pokud nemarodí, hledali práci, v klidnějším létu jim ale delší volno toleruje. Podmínkou je nezatajit i několikatýdenní výjezd z regionu a domluvit se se svým zprostředkova­telem práce.

„Žádáme naše klienty, kteří chtějí trávit volno mimo okres Most, aby to dopředu nahlásili na úřad práce svým zprostředkova­telům,“ potvrdil Deníku Oldřich Malý, ředitel Úřadu práce v Mostě. Podle něj se totiž může stát, že když se nezaměstnaný z neohlášené dovolené vrátí, objeví ve schránce dopis se zahájeným správním řízením za nesoučinnost s úřadem, protože klient ignoroval nabídnuté vhodné pracovní místo. Pak nezaměstnanému hrozí vyřazení z evidence na půl roku – stát mu nebude platit zdravotní a sociální pojištění, nenabídne mu rekvalifikaci či dotované místo a zablokuje mu nárok na sociální dávky nebo stravenky od obce.

Když nezaměstnaný Mostečan například odjede na čtrnáct dnů na Moravu za starými rodiči, které celý rok neviděl, a řekne to včas úřadu, nebude v tomto termínu dostávat pracovní nabídky.

„To akceptujeme. Dovolená by se ale rozhodně neměla protáhnout třeba na dva měsíce,“ uvedl Malý.

Mostecký úřad není v Česku výjimkou. Zákon sice pojem „dovolená pro nezaměstnané“ nezná, delší volno nezaměstnaným uznávají ale i jiné úřady. Vše záleží na dohodě.

„Pokud není v jednání pracovní místo, je vždy možné se s klientem domluvit a dohodnout schůzku na jiný termín. Děláme to běžně,“ sdělila Lenka Strádalová, vedoucí zprostředkování a poradenství Úřadu práce v Teplicích.

Dát si v zahraničí či tuzemsku volno s posvěcením úřadu se nezaměstnanému vyplatí více než riskování neohlášeného přivýdělku na Mostecku. I během letních dovolených vyrážejí kontroloři úřadu práce do firem, kde odhalují nelegální zaměstnávání. Jen v červnu úřad ukončil 22 kontrol, prověřil 122 osob, objevil čtyři firmy, které nelegálně zaměstnávaly bez řádných smluv, a 41 osob, které nelegálně pracovali. Pokuty činily dohromady čtvrt milionu korun. Udělené sankce firmám stouply od ledna na téměř 1,5 milionu korun.

Úřad každý měsíc trestá vyřazením ze své evidence v průměru dvě stě nezaměstnaných, u kterých prokáže porušení předpisů a maření činnosti státního úřadu. Od ledna už přišlo o jistotu evidence a podporu 1 494 nezaměstnaných z Mostecka. Kolik se jich po půl roce opět vrací pod křídla úřadu nikdo neví, protože takovou statistiku úřad nevede. Nikdo také nezná skutečný počet všech nezaměstnaných. Oficiální čísla státní správy zahrnují pouze registrované klienty úřadů práce.