Pokud bude nezaměstnaný pobírat více než měsíců dávku v hmotné nouzi bude si moci po této době zvýšit si příjem takzvanou Veřejnou službou. Kdo si nenajde řádné zaměstnání, může pomáhat po dohodě s obcí s úklidem ulic, s kulturními akcemi či handicapovaným občanům. Obce se toho však obávají.
„Neznáme podmínky, za kterých budeme moci tyto lidi zaměstnávat. Nedokážu si představit, že budu muset najmout dalšího člověka, který bude nezaměstnané kontrolovat. Navíc budeme muset provést školení o bezpečnosti a nakoupit náčiní. Na to ale nemáme finance,“ uvedla starostka Louky u Litvínova Milena Štveráčková. Podobné otázky mají i v jiných obcích. Práce, které pomůžou obci, sice vítají, ale nedovedou si představit systém v praxi. „Určitě tyto lidi chceme, ale potřebujeme nějaké nastavení pravidel. Kdo s nimi sepíše smlouvy, co dělat pokud se takový člověk zraní a podobně,“ sdělil Deníku svůj názor starosta Bečova Václav Turnovský.

Obcím nyní pomáhají lidé z úřadu práce v rámci veřejně prospěšných prací. I zde se podle starostů objeví občas nějaké problémy a to jich mají jen několik. Proto se obávají toho, co se bude dít až se jich na obecním úřadě ohlásí několik desítek.

Po podobné možnosti zaměstnávání dlouho volalo město Litvínov. „Chtěli jsme, abychom lidem, kteří pobírají dávky mohli přikázat, že si peníze musí odpracovat, tak to bohužel nepůjde. Záleží pouze na vlastní iniciativě nezaměstnaného. V tuto chvíli tedy řešíme pojištění těchto lidí, ochranné pomůcky a administrativní úkony. Chceme se připravit, abychom mohli okamžitě reagovat,“ uvedl místostarosta Litvínova Martin Klika.

Starosti s novým systémem jsou vesměs stejné. „Máme sice člověka, který pracuje pro obec a dohlíží na lidi vykonávající veřejně prospěšné práce. Pokud ale přijde více lidí, jeden člověk je neuhlídá. Obzvláště u nás jde o opravdu široký rajón. Nyní čekáme až nám úřad práce pošle další lidi na veřejně prospěšné práce,“ dodala místostarostka Obrnic Drahomíra Miklošová.