Být špičkovým svářečem, řezačem plamenem a páječem se teď vyplatí. Na počátku ledna jim firmy prostřednictvím státních zprostředkovatelů nabízely 167volných míst. Ato je na Mostecko hodně. Poptávka je dokonce tak vysoká, že převyšuje nabídku místního trhu práce. Svářečů je nedostatek. Úřad proto povoluje firmám nábory svářečů zvýchodní Evropy, přestože jsou někteří svářeči zMostecka nezaměstnaní. Jak je to možné? „Ne každý svářeč firmám vyhovuje,“ řekl Deníku Oldřich Malý, ředitel Úřadu práce vMostě.

Zaměstnavatelé jsou stále náročnější. Chtějí uřemeslníků další specializace a certifikáty. „Firmy mají zájem osvářeče ztakzvaných třetích zemí, kde je více specializovaných svářečů, které my vevidenci nemáme,“ uvedl Malý. Úřad chce letos vybraným nezaměstnaným svářečům doplnit odbornost, aby lépe čelili konkurenci a uspěli ukonkurzů. Pasivnější chce přimět knávštěvě poradenského Avanti Job klubu, aby si hledali ijinou práci a nezačali pracovat načerno. Úřad některé podezírá, že si už nelegálně vydělávají.

Bez práce letos zůstane řada lidí skvalifikací voblasti služeb, ikdyž se očekává příchod nových zaměstnavatelů do stavěných či plánovaných obchodních center. „Například uprodavaček bývají problémy stím, že mají menší děti a nemohou nebo nechtějí dělat na směny vobchodních řetězcích,“ sdělil Deníku analytik úřadu práce JaroslavKunc.

Práci voboru nesežene ani část zedníků, přestože jsou čtvrtou nejžádanější profesí. „Zedníci mají různé handicapy a nejsou na volná místa umístitelní, ikdyž jsou vyučeni,“ uvedl Kunc. Na Mostecku žije 1108 nezaměstnaných se zdravotním postižením, tvoří 12procent zcelkového počtu nezaměstnaných. Některé odborníky, středoškoláky a vysokoškoláky si firmy hledají spíše samy či pomocí agentur.

„Největší zájem mezi firmami je oelektrikáře a ostředoškoláky zoboru elektro,“ řekla Deníku Petra Drahorádová, mostecká poradkyně rozvoje pracovních příležitostí, která sleduje nabídku firem zvelkých průmyslovýchzón.