„Vloni nám tady zahynulo dvanáct kusů vysoké a dvě divoká prasata,“ ukazuje na frekventovanou silnici u někdejšího pivovaru v Sedleci Jindřich John z mysliveckého sdružení Hubert Lužice. „Střety zvířat s auty jsou nebezpečné, proto jim chceme zabránit,“ dodává.

Nejde přitom jen o majetek motoristů. Desetitisícové škody jsou nic proti ohroženému zdraví. V tom lepším případě. V říjnu roku 2008 měla srážka Škody Favorit s divočákem fatální následky. Automobil mířil od Mostu na Havraň, když mu do cesty vběhlo prase. V důsledku kolize vůz sjel mimo silnici, převrátil se na střechu a začal hořet. Řidič nehodu nepřežil, spolujezdec skončil v nemocnici. „Vloni došlo na silnicích Mostecka ke dvaatřiceti dopravním nehodám v důsledku střetu se zvěří,“ vypočítala mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Havárií bude ale nejspíš daleko víc, řidiči všechny nenahlásí.

Pachové ohradníky budou na Mostecku na 21 kilometrech silnic v místech nejčastějších střetů se zvěří a na málo přehledných místech. „Testování v loňském roce, které proběhlo na Litoměřicku a Žatecku, dopadlo velmi úspěšně. Bylo zjištěno, že pachové ohradníky mají osmdesáti až devadesátiprocentní úspěšnost,“ uvedla íku Božena Borovičková z odboru životního prostředí mosteckého magistrátu, který myslivcům přispěl na nákup repelentu deseti tisíci korunami.