Pátkem počínaje nesmí řidiči na Mostecku bez zimního přezutí vyjet do horských obcí. „Dopravní značky budou umístěny před každým výjezdem na hory. Upozorňují na to, že v tomto úseku je nutné mít zimní pneumatiky," varuje policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Přezuto musí mít řidiči také pokud je pozemní komunikaci pokrytá souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazy, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. „Je vhodné, aby řidiči věnovali pozornost předpovědím počasí a nepříznivé povětrnostní podmínky je tak nepřekvapili," doplňuje Ludmila Světláková.

Lidé, kteří jezdí převážně ve větších městech, nechávají výměnu zpravidla až na poslední chvíli. „Hodně lidí zatím vyčkává, ti zodpovědnější si nechali letní pneumatiky vyměnit dokonce už před čtrnácti dny," říká majitel autoservisu Zdeněk Gajdošík a dodává, že poplatek za výměnu se pohybuje v rozmezí 400 až 550 korun za všechna kola.

Někteří motoristé ale chtějí ušetřit a do výměny kol se pouštějí sami. „Není to nic složitého, zvládne to přeci každý sám," myslí si Karel Rous z Mostu.

Velkým hazardem je pořízení již použité pneumatiky. „Je to to nejhorší, co může být. Pneumatika má životnost pouze čtyři roky a kupující nemůže vědět, jak je stará," vysvětluje Zdeněk Gajdošík. Se snahou ušetřit se řidič vystavuje velkému nebezpečí, pneumatika může být naprasklá, nebo jinak poškozená. „Hrozí pak nebezpečí, že se třeba na dálnici ve vysoké rychlosti zahřeje a bouchne," upozorňuje Gajdošík.

Policisté mohou za absenci zimních pneumatik udělit pokutu do výše dvou tisíců korun. Pokuta ale není jedinou hrozbou. Podle policejních statistik dochází v zimě k dopravním nehodám šestkrát častěji, než v letě. Hříšníky mohou čekat i problémy s pojistným plněním při nehodě.