Na různé partičky zevlující na hlavní mostecké třídě Budovatelů si nestěžují jen lidé ve Stovce. Problémy se zhoršeným pocitem bezpečí a udržováním čisté ulice hlásí i obyvatelé dlouhého bloku 265 naproti obchodnímu domu Rozkvět v centru města. Hovořilo se o tom i na veřejném zasedání zastupitelstva. Přestože zákon nedovoluje vyhánět kohokoliv bezdůvodně z veřejných prostranství, radnice slíbila častější dozor.

Paní Jana bydlí ve vchodě, u kterého je pravidelně nepořádek a všichni si na něj stěžují. „Neustále se nám tam shlukují většinou mladí, kteří odhazují plechovky, PET lahve, spoustu nedopalků od cigaret a zezadu nám močí na dům,“ upozornila Mostečanka.

Dodala, že nevítané skupinky navíc obsazují všechny lavičky, které jsou kolem domu, pouštějí si nahlas mobilní telefony a stojí i u schodů před vchodovými dveřmi, což nikomu z místních obyvatel není příjemné. „Moje dcera se bojí chodit domů sama, protože když jí stojí šest puberťáků před vchodem, tak tudy nepůjde,“ sdělila paní Jana.

Se sousedy se snaží omladinu vyhánět, ale sklidí buď posměch, nebo uvolněné místo brzy obsadí jiná parta. Potíže popsala v dopise adresovaném městské policii. Odpověď, že podle legislativy nelze nikoho bez průkazného přestupku vykazovat z chodníku a ani mu zakazovat poslech hudby mimo dobu nočního klidu, paní Janu neuspokojila, i když strážníci ujistili, že kdykoliv při podezření z narušení veřejného pořádku přijedou.

Mostečanka se rozhodla trápení řešit na nejvyšších místech a přišla diskutovat na zasedání zastupitelstva, kde vylíčila celý příběh politikům a úředníkům a požádala o pomoc. Navrhla, aby poslali na pochůzky kolem domu asistenty prevence kriminality. „Loni v létě se díky jejich přítomnosti podařilo tyto hloučky vystrnadit z parku u domu, akorát že teď se přesunuly před náš vchod a za barák,“ poznamenala.

Primátor Jan Paparega potvrdil, že je skutečně komplikované někoho vykazovat z veřejného prostranství, přislíbil ale, že situaci u bloku 265 s městskou policií probere. „Bude třeba přijmout opatření a asistenty prevence kriminality vysílat na místo častěji,“ uvedl primátor, který paní Janu požádal, aby předala úředníkům na sebe kontakt.

Loni v létě v parku u bloku 265 zemřel bezdomovec. Bylo to v době, kdy si obyvatelé sousedních domů stěžovali na kuřáky marihuany u dětského hřiště. „Mladí v parku prodávají drogy nezletilým a dělají tu bordel. Už se to nedá snášet, to není fakt normální, co se děje,“ napsal tehdy Deníku jeden čtenář a další to na místě potvrdili. Státní policie upozornila, že lidé mají volat linku 158, pokud v parku uvidí protiprávní jednání.

I letos chce město získat státní dotaci na projekty prevence kriminality. Radní už schválili žádost o podporu na rozšíření kamerového systému pro bezpečnost v městských parcích, kurzy bezpečného chování a sebeobrany pro děti, ženy a seniory, vybavení speciální jednotky strážníků protiúderovými balistickými přilbami a na pobytový výjezd s kurátory pro děti a mládež.