„Vedle toho, že jsou černé skládky mimořádně nevzhledné, je jejich hlavním problémem riziko úniku nebezpečných látek do životního prostředí,“ upozorňuje radnice na webu procistsimost.cz, kde probíhá osvětová kampaň za větší pořádek v Mostě. Každý Mostečan může zdarma odložit nebezpečný odpad či nefunkční elektroniku do sběrného dvora. Objemný odpad jako nábytek se dává bezplatně do velkých kontejnerů, které pendlují městem.

Taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému u jezera Most ve středu 15. listopadu. .
VIDEO: Hasiči pokládali u jezera Most hadici, jejíž délka by překonala Sněžku

Město v kampani přiznává, že se stále zvyšujícími náklady trpí kvalita úklidu v ulicích. I proto se od 1. ledna 2024 zavede povinný poplatek za odpad. Bude činit 840 korun za rok za osobu. Poplatek nebudou muset hradit senioři nad 65 let a osoby osvobozené ze zákona, například děti v dětských domovech. Od roku 2007 Mostečané za odpad neplatí. Všechny náklady za svoz a likvidaci odpadků za obyvatele tak hradí město, přestože celkové výdaje vzrostly z 36 milionů korun v roce 2008 na 65 millionů v roce 2022.

Mostečan vytvoří za rok v průměru 230 kilogramů nevytříděného odpadu, přičemž limit je 180 kg. Kvůli neekologické nadprodukci je město sankciováno.

Mohlo by vás zaujmout: Zamčené podzemí slavného kostela v Mostě připomíná velikostí stanici metra

Zdroj: Deník/Martin Vokurka