Od letošního roku platí novela o ochraně dětí, která dává přednost náhradní rodině před ústavem. O pěstounskou péči v našem okrese však zájem není. Od ledna odešlo z dětského domova a zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Mostě do pěstounské péče celkem pět dětí. „Za celých dvanáct let, co jsem tady, jich odešlo okolo jedenácti. Z toho díky novele od ledna pět dětí. Ale ani jedno dítě nešlo do pěstounské péče na Mostecku," vysvětlila ředitelka mosteckého dětského domova Marcela Stütz.

Podobná situace je i v dětském domově v Hoře Sv. Kateřiny. V minulém roce na Mostecku nezůstalo ani jedno ze dvou dětí, které odešly do pěstounské péče. Z pěstounství by si řada lidí ráda udělala výhodný byznys. Profesionální pěstouni dostávají odměnu 20 tisíc korun měsíčně. Mají ji i v době, kdy se o žádné dítě nestarají. O čtyři tisíce korun víc jim připadne, pokud pečují o postižené dítě. „Zhruba 70 procent žadatelů je vyřazeno," uvedla sociální pracovnice dětského domova v Hoře Sv. Kateřiny Denisa Krmenčíková.

Díky novele zůstávají v současné době děti v rodinách i za podmínek, za kterých by byly dříve z rodiny odebrány. Trend ponechat, či vrátit dítě do rodiny, ve které nejsou podmínky příliš ideální, je poněkud problematický. „Existuje riziko, že děti z takových rodin budou mít velké výchovné problémy," upozornila Denisa Krmenčíková.

V ústavech vyrůstá kolem 11 tisíc dětí, asi dvěma tisícům z nich nejsou ani tři roky. Podle schválené vládní strategie by se od roku 2014 neměly děti do tří let do ústavů už vůbec posílat. Od roku 2016 by pak do nich neměly být zařazeny ani děti do sedmi let.