Zastupitelstvo návrh zamítlo 20.prosince. Vedení města se opírá odoporučení architekta– urbanisty a odborníků magistrátu, kteří nepovažují za vhodné osídlit zdravotnický areál stavbou menších domů. Sporným bodem je zejména přistávací plocha záchranářského vrtulníku a hlučnost. Zda kraj záměr upraví nebo zruší, zatím není jasné. „Vzhledem ktomu, že krajský úřad dosud nebyl orozhodnutí zastupitelstva města ooficiálně informován, není možné předjímat rozhodnutí, která krajský úřad vbudoucnu učiní,“ řekl Deníku minulý týden František Janačík zkanceláře hejtmana Ústeckéhokraje.

Podle studie mělo být vareálu nemocnice, poblíž hřbitova, 23stavebních parcel, ztoho 11pro izolované rodinné domy, a 12parcel pro šest dvojdomů. Kraj chystal ivýstavbu silnice a inženýrských sítí pro nové osadníky.

Mostečtí radní nechtějí zástavbu vúzemním plánu zcela zablokovat. „Vlokalitě by bylo možné zurbanistického hlediska uvažovat ovýstavbě bytových domů odvou až čtyřech podlažích, které by korespondovaly se sousedními objekty,“ řekla náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková. Podle ní by ale jakoukoliv výstavbu vareálu nemocnice omezila přítomnost plochy pro přistávání helikoptéry spacienty. Území navíc leží vochranném pásmu hřbitova.

Vedení kraje se odvolává na své experty. Podle krajského hejtmana a mosteckého zastupitele Jiřího Šulce záměr řeší všechny problémy. Upozornil, že nová zástavba oživí nevyužitou okrajovou část nemocničního areálu, kde zjednoho opuštěného pavilonu zřejmě vznikne dům spečovatelskou službou. „Mostecká nemocnice patří knejzastaralejším vkraji. Potřebuje získat peníze na svou obnovu a opravu. Zisk zprodeje pozemků by jí pomohl,“ řekl Šulc, který proti rozhodnutí zastupitelstva protestoval.

Pokud budou jednání pokračovat, stanoviště pro vrtulník bude při rozhodování klíčové.

Podle lékařky a zastupitelky Aleny Dernerové je přistávací plocha nezbytnou součástí nemocnice. „Není možné pacienty převážet několik kilometrů kvrtulníku a naopak,“ uvedla.(vok)