„Já se spojením nesouhlasím," říká v leže před vizitou. „Nemocnice následné péče je velkým přínosem pro pacienty. Je to tu pětihvězdičkový hotel! Čest a sláva personálu, který se o nás skvěle stará!"

Pacientka Kristýna Němcová jí dává za pravdu. V běžné nemocnici byla nešťastná. Vadilo jí staré zařízení, třeba kovová postel ze 70. let. V NPP je na rehabilitaci po zlomení nohy. „To se nedá s běžnou nemocnicí srovnat," říká na hydraulickém lůžku. Přijela na vozíku, teď začíná chodit.

NNP má 113 lůžek. Většina je obsazena. O pacienty a chod areálu se stará necelá stovka zaměstnanců. Slučovat s KZ se nechtějí. „Jsme zásadně proti tomu," říká vedoucí lékařka Romana Rychlá.

Malou nemocnici začíná hájit nová občanská iniciativa, do které se zapojila krajská opozice. Zneklidnily ji varovné e-maily s žádostmi o pomoc. Zveřejnilo je opoziční hnutí PRO!kraj. Kromě mostecké NNP by se s KZ mohla sloučit i NNP v Ryjicích na Ústecku. Zaměstnanci si stěžovali politikům, že žijí v nejistotě, obávají se propouštění, zhoršení pracovních podmínek a tím i péče o pacienty. Podle Krajské zdravotní nic takového nehrozí, negativní kampaň považuje za strašení veřejnosti.

V únoru 2012 krajští radní souhlasili se záměrem KZ převést činnosti z NNP na KZ. V dubnu 2013 kraj nařídil audit, aby zjistil možnosti převodu k 1. lednu 2014. Na výsledek analýzy se čeká. „Rozhodnuto ještě není. Vše je zatím ve stadiu úvah," uklidňuje mluvčí hejtmanství Magdalena Hanáčková. Radní mají analýzu řešit na podzim.

Aby mostecká NNP posílila svou vyjednávací pozici, přestala být od ledna 2013 na Ústeckém kraji finančně závislá. Od svého zřizovatele nemá ani korunu a hospodaří s nulou. Vyrovnaný rozpočet chce udržet i v roce 2014.

Podle senátorky, mostecké lékařky a krajské zastupitelky z opozičního hnutí Severočeši.cz Aleny Dernerové není důvod ke slučování s kolosem, když NNP úspěšně funguje a nemá ekonomické problémy jako velké nemocnice.