Vedení společnosti Krajská zdravotní oznámilo, že plně zajistilo péči o dětské pacienty v oboru neurologie v lůžkové části mostecké nemocnice. Po výpovědi dětské neuroložky Aleny Dernerové firma sehnala na důležité oddělení náhradu.

„Podařilo se nám najít dva zkušené a kvalifikované lékaře, kteří nastoupili 1. června, tedy poté, co MUDr. Dernerová rozvázala pracovní poměr s Krajskou zdravotní,“ sdělil Eduard Reichelt, ředitel Krajské zdravotní. „Tito lékaři jsou plně kvalifikovaní dětští neurologové, je zajištěno i provádění sonografií mozku,“ dodal ředitel.

Dernerová se ještě minulý týden snažila nabídnout vedení krajské firmy spolupráci: 1,5 dne práce každý týden na dětském oddělení v Mostě nebo tři půldny každý týden.

„Myslela jsem to dobře. Na poslední chvíli jsem se totiž dozvěděla, že zdravotní pojišťovna rozšiřuje úvazky. Je málo lékařů,“ řekla Dernerová Deníku.

Podle Krajské zdravotní již nelze platnou pracovní smlouvu s novým lékařem vypovědět jen proto, že si Dernerová svoji výpověď náhle rozmyslela.

Dernerová: Neurologická péče v Mostě je nedostatečná

Neuroložka trvá na tom, že ji manažeři odmítli, protože zpochybnila řadu rozhodnutí Krajské zdravotní. Dělá to i nyní: neurologickou péči o hospitalizované děti po 1. červnu považuje za nedostatečnou a hůře dostupnou.

„Poškozují pacienty jen kvůli tomu, že kritizuji Krajskou zdravotní. To je katastrofa,“ uvedla Dernerová.

Její náhradník bude dojíždět z Prahy, Dernerová bydlí od nemocnice asi kilometr. Když bude nějaký kojenec s nemocným mozkem v ohrožení života, nastane podle neuroložky boj s časem. Ona už nebude moci vyběhnout z domova, třeba i o víkendu, jak to dělávala.

„Řešení této situace je pouze částečné, návštěva dětského neurologa jednou za týden nepokryje akutní potřeby pacientů,“ reagoval na změny pro Českou televizi primář dětského oddělení Jiří Biolek, který prosazuje návrat Dernerové i setrvání nového lékaře. Krajská zdravotní se ohradila proti tvrzení, že lékař bude do mostecké nemocnice dojíždět pouze jednou týdně. „Na dětském oddělení bude zajištěna péče o dětské pacienty ve větším rozsahu, než který nám nabídla MUDr. Dernerová“ uvedl Jan Lami, náměstek pro zdravotní péči Krajské zdravotní.

Vedení firmy znovu zdůraznilo, že na Dernerovou nikdo netlačil, aby opustila mosteckou nemocnici. „Učinila tak sama, protože se chtěla věnovat soukromé praxi,“ uvedla Krajská zdravotní v tiskové zprávě.

Dernerová má nyní v nemocnici v Mostě pouze neurologickou ambulanci, soukromou praxi vykonává i na Lounsku a Žatecku.

Kde začaly spory?

Vleklé spory mezi Dernerovou a Krajskou zdravotní se vyhrotily v dubnu. Dernerová, která se cítila obětí politických tlaků, dala výpověď.

Neuspěla totiž s žádostí o výrazné zkrácení svého pracovního úvazku v lůžkové části nemocnice, aby zvládla pacienty z ambulance zemřelé neuroložky Anny Gajdošové a odbornou pomoc lékařům na méně vybaveném Lounsku a Žatecku.

S tak radikální změnou Krajská zdravotní nesouhlasila. Společnost chtěla, aby péče byla poskytována dětem ve stejné míře, protože se obávala zhoršení úrovně odborných zdravotnických služeb. Skloubení privátní praxe s nemocniční označila neuroložka za výhodné pro dětské oddělení: nepřišlo by o specialistku například na neurologické analýzy EKG a o spolupráci při ultrazvuku mozků dětí předčasně narozených či z komplikovaným porodem.

Na otázku Deníku, že Krajská zdravotní zajistila dva lékaře, kteří se mohou při omarodění jednoho zaskakovat, zatímco Dernerová byla jen jedna, neuroložka odpověděla, že ona téměř nemarodí, a pokud ano, byla dětskému oddělení při ruce.