Obyvatelům Mostecka, kteří nemají auto, se dvanáct let od vstupu ČR do EU usnadní cestování do sousedního Německa. Ústecký kraj prodloužil za hranice pravidelnou autobusovou linku číslo 521 Litvínov-Nová Ves v Horách-Hora Svaté Kateřiny-Brandov a zveřejnil jízdní řády. Od neděle 12. června budou vybrané spoje jezdit po celý týden až do saského městečka Olbernhau. Trasa bude o čtyři kilometry delší.

Výběr hlavních časů z jízdního řádu.

Odjezdy od litvínovského nádraží a od vlakového nádraží v Olbernhau. Podrobné jízdní řády najdete nahoře, v příloze/fotogalerii vpravo od hlavní fotografie u článku.

V Olbernhau, který má deset tisíc obyvatel, je řada obchodů a služeb. Nachází se tam také historický skanzen. Městečko může být i výchozím bodem pro výlety po německé a české části Krušných hor.

V Olbernhau bude zelený autobus zastavovat na pěti zastávkách včetně vlakového a autobusového nádraží. V Brandově vznikne nová zastávka u státní hranice.

Základní jízdné bude kolem padesáti korun. V cyklistické sezoně budou vybrané spoje vozit i kola. V pracovní dny poslouží cyklistům jeden pár spojů, o víkendech tři páry.

V Litvínově vyjíždí autobus z nádraží, pokračuje na náměstí Míru, k Máji, Krušnohoru a pak přes Hamr, Janov, Horní Jiřetín dál do Krušných hor.

Ústecký kraj vydal brožurky o prodlouženém spoji, které bude příští týden distribuovat do informačních center.

Brandovská iniciativa

S nápadem protáhnout linku až do Německa přišel starosta Brandova Jiří Mooz. Nejprve to konzultoval se starostou Olbernhau, poté s Ústeckým krajem, který zelené autobusy provozuje. „Myslíme si, že by to mohlo i nalákat lidi z Německa k nám," řekl nedávno Mosteckému deníku krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek.

Očekává se, že spoj bude dost využívaný. „Myslím, že to uvítají jak lidé z hor, tak občané Litvínova a třeba i Mostu. Mám z toho opravdu velkou radost, protože něco takového tu ještě nebylo," dodal Mooz.

Z Brandova kdysi jezdily do Německa vlaky po takzvané Svídnické údolní dráze, která měřila téměř deset kilometrů a vedla ze saského Olbernhau do Deutschneudorfu. Nádražíčko v Brandově, kde vlak zastavoval, bylo otevřeno od roku 1928. Po druhé světové válce spojení do Německa postupně zaniklo a všechny nádražní stavby v Brandově byly do roku 1970 zbourány.

Informace o městečku Olbernhau a další užitečné informace najdete ZDE.