Některé restaurace mají vyhrazené stoly pro nekuřáky – ovšem ve volném prostoru, kde ostatní návštěvníci kouří, se tyto stoly míjejí účinkem.
Zajímavé je například řešení tohoto problému v restauraci Budvarka v Mostě, kde je pro nekuřáky vyhrazen jeden stůl uprostřed celé místnosti. Nekuřáci se tak rozhodně dýmu z cigaret neubrání.
Oproti tomu v restauracích Nudle v Litvínově a v restauraci u Svatého ducha v Mostě je nekuřácký celý salonek. „Nekuřácký salonek je asi pro deset až dvanáct lidí,“ sdělil Deníku Ladislav Samek z restaurace U svatého ducha v Mostě.
Většina podniků má kouření zcela zakázáno v době podávání oběda. Stejně je tomu i v restauraci Hotel Loučky v Litvínově. „V restauraci jsou vyhrazeny nekuřácké stoly. Ovšem v době oběda je kouření zakázáno v celé restauraci.
V kavárně není kouření omezeno, proto se návštěvníci mohou přesunout tam,“ řekla Antonie Nováková z Hotelu Loučky Litvínov.
Podle odborníků se na zákazu kouření na veřejných místech shodne většina obyvatel. Ať už kuřáků silných, příležitostných či úplných nekuřáků.
Názor na zákaz kouření v restauracích a barech už ovšem prý tak silný není. Se zákazem kouření v restauračních zařízeních souhlasí především nekuřáci.
Nekuřácký stůl mají také v restauraci U Strážného Anděla v Mostě. Stejně tak je tomu i v restauraci Repre, kde jsou vyhrazené nekuřácké stoly. „Pokud si někdo zarezervuje salonek, je možné v jeho prostorách po celý večer či průběh oslav zakázat kouření,“ řekla Kateřina Gründlerová restaurace společnosti Junek – R. Sportovní bar Brunswick v Mostě vyřešil tento problém vyhrazenými stoly v jedné z částí podniku.