Nový zákon zakazuje kouření běžných cigaret, ale také cigaret elektronických a dýmek s tabákovou náplní. „Návrh zákona jsme poslali do vnějšího připomínkového řízení, do vlády jej pošleme v červnu, platit by mohl od 1. ledna 2014," řekl ČTK náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. V restauracích zmizí i boxy vyhrazené pro kuřáky, svou dávku nikotinu si budou kuřáci moci dopřát pouze na otevřených předzahrádkách.

Především pro vesnické hospody může být omezení likvidační. Jaroslav Křapka, který provozuje Hostinec Střelnice v Bečově, je přesvědčený, že zákaz kouření by pro jeho podnik znamenal konec. „Jsme na vesnici a když přijdou hosté na jedno, chtějí si i zapálit. Když nebudou moci, odejdou," svěřil se a dodal, že za poslední dobu tržby klesly o 75 procent. Zákaz kouření by podle něj odradil i poslední zákazníky.

V Mostě a Litvínově už nyní existuje několik podniků, které jsou nekuřácké. Josef Klacek provozuje kuřáckou a nekuřáckou restauraci Mlsnej Kocour. „Mám porovnání. Lidé si ke kuřácké restauraci cestu nenašli, návštěvnost je opravdu malá," řekl majitel restaurací. Z nového zákona ale strach nemá. „Pokud budou stejné podmínky ve všech podnicích, zákazníci chodit nepřestanou," dodal.

S omezením jsou spokojené hlavně maminky s dětmi. Na ně mysleli v mosteckém baru Bumerang, který prošel rekonstrukcí. „Bar jsme po rekonstrukci otevřeli jako nekuřácký. Chceme nabídnout čisté a voňavé prostředí," vysvětlil spolumajitel Jakub Bouda. Vedoucí restaurace a baru Černý Anděl v Mostě Marie Hánová vidí nekuřáckou restauraci jako pozitivum. „Sportovci, rodiny s dětmi i ostatní lidé se k nám naučili chodit právě díky tomu, že máme čistý vzduch bez kouře," řekla.