Když má škola výročí založení, obvykle se to oslaví velkou akcí ve škole. Jenže když máte padesátku a 6 500 absolventů, chce to něco extra. Půl století pedagogického a ekonomického vzdělávání se proto tuto sobotu připomene rovnou v centru Mostu. Bude to vrchol řady akcí pořádaných už od loňska.

SOBOTA 18. DUBNA Program oslav 50. výročí založení Střední pedagogické školy a Střední ekonomické školy/Obchodní akademie 12.15 hodin: možnost prohlídky budov školy v ulici Z. Fibicha a Z. Štěpánka 12.00 - 15.30 hodin: sraz absolventů před Repre, pódium, lavičky, moderátor Roman Lukesle, hudba, prezentace školy, prodej propagačních předmětů 16.30-24 hodin: zábava v Repre, koncerty, tanec, komponovaný pořad školy. Vstupné 100 korun

„Přípravy trvaly rok," říká Jitka Hašková, zástupce ředitele VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most. „V sobotu očekáváme přibližně tisíc hostů."

Jen na facebooku oznámilo účast 600 lidí. Absolventi a bývalí učitelé přijedou i z velkých dálek. Dorazí také senioři, například z Kralup a Prahy známé učitelky Anna Jorová a Blanka Kopečná, které v Mostě učily od 60. let.

Ke všem hostům se může připojit i veřejnost. Na náměstí u kulturního domu Repre uvidí slavnostní defilé bývalých tříd s cedulemi i nástup učitelů a zaměstnanců obou škol. Zazní také hymna, kterou napsal učitel hudby Jan Turek a kterou zpívá Lenka Lavičková, další absolventka školy, nyní herečka Docela velkého divadla Litvínov. Na hymně se podílela i Jana Galinová, herečka, dramaturgyně a manažerka divadla a bývalá učitelka.

Shromáždění se večer přesune do velkého sálu Repre, kde bude mimo jiné koncert skupiny Laura a její tygři a Ilony Czákové, asi nejznámější absolventky mostecké pedagogické školy. Vstupenek na show v Repre se prodalo již pět set. Další budou na prodej před akcí.

Mostecký filmař Martin Studecký natočil k výročí obou škol dokument. Je na DVD a je na prodej. Na obalu filmu je také fotografie legendárního učitele, již nežijícího Arnošta Kačeny, proslulého biologa. „Nejlepší pedagog Střední pedagogické školy a Obchodní akademie v Mostě…Vzpomínáme!!!" vzdali mu pamětníci hold na internetu, kde zveřejnili jeho fotografie.