Do desetičlenné rodiny Berkyů přibyl nový přírůstek. Matka dětí Marcela Verková tak má za sebou již devátý porod. Do nového domova k pěti holkám a třem klukům přibyla malá Gábinka. Přitom stačilo málo a rodina by se rozpadla. Pokud by totiž rodiče nenašli bydlení poté, co museli opustit ubytovnu, dvě nejmenší děti by byly matce odebrány.

„Jsem šťastná, že to takhle dopadlo, jsme obyčejní, chudí lidé, je to pro nás přepych, ale nejdůležitější je, že jsme všichni pohromadě. Hrozili mi totiž, že pokud bydlení nenajdeme, tak mi dceru vezmou. Nyní bych neměla ani malou, ani menší Johanku,“ řekla včera maminka.

Početná rodina

Deník rodinu navštívil v pravé poledne. V novém bytě na mosteckém sídlišti si hrály tři nejmenší děti a měsíční Gábinku maminka právě kojila. Starší děti byly ještě ve škole.

„Pojďte dál, muž sice není doma, shání práci,“ zve mě paní Veverková na kávu. V bytě mají krásně uklizeno a nikdo by ani nepoznal, že ho obývá jedenáct lidí. „Sousedé už na nás kolikrát koukali, že nás je tolik,“ směje se paní Veverková, která si z movitých věcí, které dostali k užívání od mosteckého podnikatele, nyní nejvíce váží automatické pračky.

„Dva roky jsem na ubytovně prala všem dětem oblečení v ruce. Tam nám totiž pračku zakázali a jedno společné vyprání stálo dvacet korun. Mít vlastní pračku je přepychové,“ říká Veverková.

Mostecký podnikatel rodině poskytl nejen kompletně zařízený byt, ale i auto. Podle Veverkové ho manžel využívá na hledání zaměstnání, které stále nemá.

Marcela Veverková, Antonín Berky a jejich děti ztratili bydlení, i když s pomocí dávek platili nájem a jsou považováni za slušnou rodinu s nadanými dětmi. Zničený byt v Chánově, který jim poté poskytlo město, odmítli. Většina dětí tak byla umístěna do azylového zařízení a rodiče s dvouletou dcerkou ubytovala dočasně příbuzná. Po měsíci hledání nového bydlení početné rodině poskytl kompletně vybavený byt místní podnikatel, který si nepřál být jmenován. Více ZDE.