Mezi soutěžícími o „Nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje kraje Přemysla Oráče“ pak získali pět prvních míst ze čtrnácti. Navíc dalších šest jich získalo mimořádné ocenění. Ceny přebírali na veletrhu Zahrada Čech.

„Jsme hrdi na to, že jsme vyhráli,“ řekl Deníku Stanislav Woznica, jednatel společnosti Bilbo Šmak z Mostu, která si mezi regionálními potravinami připsala se svou Venkovskou pečení prvenství mezi tepelně opracovanými masnými výrobky. „Je to ocenění, které se nezískává každý den. Nehledě na to, že jsme o něj usilovali několik let, než se nám to v silné konkurenci podařilo,“ doplnil Woznica.

Prvenství brala za kozí sýr s názvem Legenda Barbora Marešová z Břvan na Lounsku. Na hrušky vsadila Olga Syrovátková ze Skršína na Mostecku a udělala dobře, protože vyhrála hned ve dvou kategoriích. Její ušlechtilá pálenka Madam Verte zvítězila mezi alkoholickými a nealkoholickými nápoji. Sušené bio hrušky pak vyhrály v kategorii ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě. Kategorii „ostatní“ vyhrál Krušnohorský med květový smíšený od Petra Emingera z Lomu u Mostu. O značku bojovalo celkem 208 produktů od 42 výrobců.

Mezi nejlepšími potravinářskými výrobky Ústeckého kraje kraje Přemysla Oráče se v kategorii alkoholických nápojů prosadilo pivo Plavčík z Žateckého pivovaru. „Je to za studena chmelená desítka. Na její výrobu je použitý americký aromatický chmel Mosaic, který v pivu evokuje chuť léta,“ představil produkt při přebírání ceny Jiří Mudra s tím, že pivo je přímo ideální ke grilovaní. Vítězství je podle něj významnou poctou.

Salámům kralovali Mostečané. Vojtěch Strauss vyhrál s Gothajem, Michal Ježek obdržel mimořádné ocenění za salám s pepřem. Za nejlepší letošní tlačenku v kraji byla označena ta od Daniela Stříbrného z Loun. Společnost Čongrády z Lubence obdržela mimořádné ocenění za kachní paštiku. Do I. H. Farm v Rané u Loun směřovala stejná cena za sýr Farmářské žervé. Moštárna v Lounech zase brala prvenství s moštem z jablek a červené řepy mezi nealkoholickými nápoji. Švestková povidla Karlátka z Bělušic u Mostu vyhrála mezi zpracovaným ovocem. Ocenění míří také do Račetic za kuchyňskou cibuli Red Baron, do Varozy v Březně u Chomutova za uzeného lososa v oleji a za ovocnými poháry do MIPO Marketu z Mostu. Letos soutěžilo 227 produktů od 45 výrobců. Nejvíc v celé ČR.