Uzávěrka se blíží. Posledním termínem pro podání žádostí o krajské dotace pro vybavení složek integrovaného záchranného systému je tento pátek, 22. února. Hejtmanství má na podporu dobrovolných hasičů, ale i obecních policií připraveno 17 milionů korun. Z dotace pak mohou spolky získat peníze nejen na vybavení nebo nové auto, ale třeba i na opravu zbrojnice.

O dotaci pro svůj sbor dobrovolných hasičů zažádala i litvínovská radnice. „Chceme pro jednotku pořídit dva kusy zásahového oděvu a pro každého člena ochranné zásahové rukavice,“ řekla starostka Kamila Bláhová s tím, že dva zásahové oděvy a 14 párů rukavic vyjdou na 75 tisíc korun.

Nový vůz chce dobrovolným hasičům zakoupit město Most. „Podáme žádost o dotaci na pořízení dopravního automobilu pro jednotku právě z dotačního programu Ústeckého kraje,“ informovala mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Ústecký kraj podporuje dobrovolné hasiče a další složky IZS dlouhodobě. „Jednotky dobrovolných hasičů v obcích a městech jsou nepostradatelným článkem při ochraně života, zdraví a majetku občanů našeho kraje, stejné je tomu u jejich profesionálních kolegů či strážníků,“ zdůraznil hejtman Oldřich Bubeníček.

Částku na podporu složek IZS každý rok zvyšuje. Například v roce 2017 kraj vyčlenil na program z rozpočtu 11 milionů korun. „Jsem rád, že jsme mohli uspokojit všechny žadatele a prakticky celý objem dotace byl vyčerpán. Hasiči, spolky a další složky IZS si zaslouží, aby mohli pracovat s moderní technikou,“ uvedl hejtman Bubeníček.

Nová cisterna pro Podbořany

Díky tomu se mohli například dobrovolní hasiči z Podbořan těšit z nové cisternové stříkačky. Rok předtím putovaly čtyři velké stříkačky také do Podbořan, Chlumce, Vroutku a Postoloprt.

V roce 2018 kraj na podporu IZS přidal další dva miliony, tedy 13 milionů korun. Z loňské dotace pořídili dobrovolní hasiči v Obrnicích na Mostecku zásahový speciál DA L1Z. Podle starosty sboru Miroslava Caby je vybaven veškerými moderními technologiemi pro hašení požárů pomocí vysokotlakého agregátu, dálkovou dopravu vody a čerpání vody při povodních či likvidaci obtížného hmyzu a další pomocné práce výjezdové jednotky. „Vzhledem k jeho kapacitě jej navíc můžeme využívat i k přepravě našich dospělých i juniorských družstev, které se účastní řady hasičských soutěží,“ zmínil Caba při představení vozu na konci ledna.

Některé hasičské sbory v minulosti s žádostí uspěly a letos žádat o podporu nebudou. To je třeba případ jednotky SDH Jirkov. „Letos žádost nepodáme. V minulosti jsme dosáhli na dotaci a získali auto,“ uvedl velitel Pavel Kolář.