Dívčí jméno Tereza vyhrálo už minulý rok v celém Česku, Tomáš je třetím nejoblíbenějším jménem v zemi. Druhým nejoblíbenějším jménem v Mostě je Kateřina (19 dívek) a třetím Eliška (17). Oblíbenými holčičími jmény v Mostě jsou také Adéla (12), Lucie (12), Anna (10) a Vanesa (10). Chlapečkům se kromě Tomáše dávají nejvíce jména Jan (18), Lukáš (18), Martin (17), Daniel (16) a Vojtěch (13).

Za první letošní půlrok se narodilo 313 malých Mostečanů, z toho 154 chlapců a 159 holek. Počty narozených mosteckých dětí se od roku 2004 příliš neliší, rodí se okolo šesti až sedmi stovek dětí. Jen v roce 2008 se počet dětí vyšplhal na 832 dětí, což byl rekord za poslední léta.

Módou se ve světě stala neobvyklá jména. Stejná móda přišla i k nám do Česka, a exotická jména jsou k vidění i na Mostecku. „Rodiče stále více dávají jména pro ně exotická, to znamená, že rodiče těchto dětí nejsou vždy cizinci,“ uvádí vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel Martina Pokorná.

Od počátku tohoto roku až do 30. června dostaly dívky v Mostě neobvyklá jména jako Graciela, Lila Portia, Maya, Meredith, Sofía Leticia, Stella Cristina anebo Amely Christine a Ella Josephine. To chlapci dostali od rodičů nevšední jména jako Samuel Giovanni, Klavdij, Rico Rami, Daniel Youssef, Lian Jean, Youssef Yassine, Melichar nebo také Christina.

Martina Němečková