VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejbohatší vinař nechce zavřít důl na uhlí na Mostecku

Most - V pátek 17. listopadu 1989 byl na pražské Národní třídě, kde začala sametová revoluce. Z vyučeného elektrikáře, který vystudoval vysokou školu, se stal později finančník, který je dnes miliardářem ovlivňujícím českou energetiku a těžbu uhlí. Jan Dienstl o sobě vyprávěl na besedě v mostecké knihovně a Mostecký deník byl u toho.

16.11.2014 23
SDÍLEJ:

Jan Dienstl přiznal, že není zručný manuálně, i když je vyučený elektrikář. Miluje ale víno a vaření. Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Pokud za 250 let vyjde Encyklopedie českých osobností, chtěl by mít u svého jména napsáno, že ve 21. století obnovil tradici hornictví na severu Čech a povedlo se mu vrátit kraji respekt a sebevědomí. „Hnědé uhlí je bohatstvím tohoto kraje,“ řekl Jan Dienstl, spolumajitel šachty na Litvínovsku, uhelné elektrárny u Pardubic a vlastník vinařství na Litoměřicku, kde žije s rodinou. Nikdo se mu jeho uhelné postoje nesnažil vyvrátit. Po dvou hodinách mu lidé tleskali. A nebylo to jen vínem.

Dienstl otevřeně hovořil o sobě a svém podnikání na besedě v téměř zaplněné mostecké Expozici starého Mostu. O uhlí i víně, které s ním posluchači během besedy ochutnávali, vyprávěl dlouho a s nadšením.

Přiznal i svou slabou stránku: nerad čte dlouhé analytické texty. Má raději přímé jednání s lidmi a komunikaci, což označil za svou silnou stránku. Rád přesvědčuje lidi, že pěstování vína v kraji má smysl stejně jako těžba uhlí. Obojí se podle něj nevylučuje a je to přínosná tradice s velkou budoucností.

Přece je tu ale rozdíl. Co se týče uhlí, komunikační zápas s proměnlivými českými vládami, ještě Dienstl nevyhrál. Přitom nemá moc času, možná už jen rok. Vládní limity brání v posunu těžby k Hornímu Jiřetínu a dále obloukem k chemičce. Šachta se v době nejistoty připravuje na útlum. „Stát musí říct, zda uhlí chce, nebo nechce. Je to čistě politické rozhodnutí,“ řekl  rodák z Ústí nad Labem, který to z vyučeného elektrikáře dotáhl přes ČVUT a kariéru finančníka na jednoho z nejbohatších lidí v Čechách.

Svěřil se, že kdyby nějaká firma chtěla jeho vinařství koupit pro výstavbu cementárny, tak by svůj milovaný hobby podnik asi neprodal. A kdyby přišel stát, že potřebuje surovinu pod vinařstvím? „Pak si myslím, že bych ustoupil,“ odpověděl. Prý takovou otázku dostává často.

V roce 2013 dorazil první skrývkový stroj na hranici limitů poblíž Horního Jiřetína a poté odkráčel na důlní „hřbitov“. Druhý stroj dojde k hranici v roce 2016 a třetí na přelomu roku 2017 a 2018. Pak se jen dotěží odhalená hlavní sloj a boční stěny a šachta po pár letech skončí a horníci se rozprchnou. Pokud si vláda v roce 2019 vzpomene, že bude od roku 2022 potřebovat uhlí pro teplárny, k uhlí se už podle Dienstla nedostane. I proto stále platí  nabídka, aby stát do firmy vstoupil a nepromarnil šanci. „Nechceme od něj peníze, ani dotace, projekt se zaplatí sám,“ uvedl. Vyšší poplatek za těžbu, který chce ministr Andrej Babiš a vítá ho litvínovská radnice, považuje Dienstl za nešťastný plán, který, v době, kdy stát s uhlím váhá, situaci neřeší, a zhoršuje. 

O SOBĚ

Nejmilejší místo v Mostě?
Ředitelství dolů.
Co nesnášíte?
Strach z vyděšení.
V čem si libujete?
Mám rád víno, to je moje záliba.
Ideální odpočinek?
Když přeskočím to klišé „být s rodinou“, tak určitě někde ve vinařství.
Oblíbená hudba?
Tvrdší muzika 80. let, Iron Maiden, Judas Priest.
Oblíbený film?
Pozor na Harryho od Woody Allena. 
Slavíte raději Valentýna,
nebo Svátek práce?
Svátek práce.
Existuje bůh?
Nejsem věřící, ale řekl bych, že něco mezi nebem a zemí, co se nedá uchopit, určitě existuje. Kolik času máte na rodinu? Moc ne. Děti studují ve Španělsku, takže se vidíme málo.
Kouřil jste marihuanu?
Nikdy.
Kolik týdně vypijete alkoholu
a vykouříte cigaret?
Cigaretu žádnou, ale mám rád dobré víno, koňak a whiskey.      V průměru si dám možná lahvinku vína denně, většinou toho vlastního.
Kde jste byl 17. 11. 1989?
Byl jsem na Národní třídě. 
Pro obyvatele Mostu je lepší získávat energii z uhlí, nebo atomu?
Pro obyvatele Mostu je potřeba, aby ta dodávka byla bezpečná, a tu zajistí uhlí. 

Otázky na besedě Zná-Most kladl Tomáš Ondrášek, ředitel Městské knihovny Most a moderátor setkání veřejnosti s Janem Dienstlem

Autor: Martin Vokurka

16.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 22 140 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) UČITEL/KA ODBORNÉHO VÝCVIKU PRO OBOR MECHANIK OPRAVÁŘ MOTOROVÝCH VOZIDEL - AUTOMECHANIK. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22140 kč, mzda max. 26740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/KA ODBORNÉHO VÝCVIKU PRO OBOR MECHANIK OPRAVÁŘ MOTOROVÝCH VOZIDEL - AUTOMECHANIK, Požadujeme:, - splnění podmínek zák. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících ve znění účinném k 01.01. 2015, - minimálně vyučení v oboru nebo ÚSO - strojírenského zaměření, - minimálně 5 let praxe na SŠ, - výpis z RT, zdravotní způsobilost pro práci v oboru, - odpovědnost, samostatnost, časovou flexibilitu, - dostatečnou psychickou odolnost vůči stresu a zvládání náročných situací se žáky, přirozená autorita, - kladný vztah k dospívající mládeži, - zájem o další vzdělání, - výše mzdy se odvíjí od délky praxe - 10. platová třída, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, SDĚLENÍ PODROBNĚJŠÍCH INFORMACÍ - OSOBNÍ SCHÚZKA, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, pravidelné školení a vzdělávání, osobní příplatek, příspěvek FKSP, HLÁSIT SE: PaedDr. Karel Vokáč tel.: 476 137 501 volat 8:00 - 15:00hod., email: vokac.karel@sstmost.cz, osobně SŠT, Dělnická 21, Most. Pracoviště: Střední škola technická, most - velebudice, dělnická 21, příspěvková organizace, Dělnická, č.p. 21, 434 01 Most 1. Informace: Karel Vokáč, +420 476 137 211.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 17 560 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17560 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK, POŽADUJEME: , Energetická výrobna- samostatné nebo řízené odborné práce při zajišťování a odstraňování závad, provádění kontrol a funkčních zkoušek a používání vyhrazených a ostatních technologických nebo technických zařízení celků zauhlování, externí uhelné hospodářství, vápencové hospodářství, popelové hospodářství, aglomerace, plynové hospodářství, vysokotlaké parní kotle, technologické páry, technologických vod a pracovního tlakového vzduchu, koordinace a kontrola činností dalších zaměstnanců při práci, manipulace s provozními hmotami ručně nebo pomocí mechanice., NABÍZÍME:, - 800,- Kč měsíčně příspěvek na penzijní pojištění, - náborový příspěvek 12 000,- Kč , - 28 dní dovolené, - příspěvky na letní rekreace, příspěvek na stravování, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, zaměstnání u stabilní a ekonomicky silné společnosti, odpovídající fin. ohodnocení, nadstardantní zaměstnanecké výhody a benefity, HLÁSIT SE: Bc. Stanislava Praženicová tel: 777 972 799, email: stanislava.prazenicova@ue.cz, osobně na adrese: Most, Komořany, Teplárenská 2. Pracoviště: United energy, a.s., Teplárenská, č.p. 2, 434 01 Most 1. Informace: Stanislava Praženicová, +420 777 972 799.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží ASISTENT/-KA PRODEJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENTKA PRODEJE, Oblíbená pobočka v Mostě se rozšiřuje a přijme do svých řad novou asistentku prodeje., Náplň práce: Obsluha pizzerie, pomocná příprava v kuchyni, obsluha telefonu, Požadujeme: zejména chuť do práce, příjemné vystupování, stresovou odolnost vůči nahromaděným objednávkám, pracovitost, serióznost, cit pro úklid a velkou spolehlivost, Nabízíme: práce v oblíbeném podniku, být součást firmy s rozrůstajícími se pobočkami po Ústeckém kraji.mladý týmový kolektiv, možnost kariérního postupu a seberealizace při otevření nových poboček, v případě spokojenosti a dobrých výsledků bonusy, HLÁSIT SE: Prágr Lukáš, tel.: 775165165, e-mail: most@turbopizza.cz, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Turbo pizza, s.r.o.-1, tř. Budovatelů, č.p. 2957, 434 01 Most 1. Informace: Lukáš Prágr, +420 602 697 625.

Výroba - Výroba Montážní dělník 140 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MONTÁŽNÍ DĚLNÍK, - zkušenost s prováděním montážních prací ( hliníkové balkóny) vítána - nezkušené zaučíme, - práce je i ve výškách (lešení), - ŘP sk. B výhodou, - Místo výkonu práce je dle zakázek (Praha, Kladno, Cheb), odvoz služební automobilem, Zaměstnanecké výhody: cílové prémie, HLÁSIT SE: Soukup Pavel, tel.: 777 345 775, osobně pouze po telefonické domluvě, je důležité sjednat si schůzku dopředu. Pracoviště: Pavel soukup, 434 01 Most 1. Informace: Pavel Soukup, +420 777 345 775.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bobová dráha ve Sport areálu Klíny
7

Hitem léta je nová bobová dráha na Klínech. Za pár dní se svezly tisíce lidí

Videosouhrn 19. července 2018

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Řidič s náklaďákem nacouval do lampy veřejného osvětlení. Padla a rozbila se

Most - Na linku 156 oznámil muž, že v mostecké ulici Stavbařů řidič nákladního automobilu měl poškodit lampu veřejného osvětlení.

Rok se bude opravovat most na silnici pod Hněvínem

Most - V období od 8. srpna letošního roku až do 24. srpna roku příštího budou na silnici č. I/27 Most - Litvínov a č. I/13 Most - Chomutov platit dopravní omezení.

Prestižní Czech Truck Prix získal záštitu ministryně Dostálové

Most - Závod Czech Truck Prix, který bude ve dnech 1. a 2. září už pošestadvacáté hostit mostecký autodrom jako součást evropského šampionátu okruhových tahačů FIA European Truck Racing Championship (ETRC), získal záštitu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové.

Nezaměstnanost na Mostecku opět klesla. Firmám chybí lidi

Ústecký kraj - Kvalitní zaměstnance marně hledají menší i velké podniky. Problém narůstá hlavně v oblasti řemesel, kdy starší odborníci odcházejí do důchodu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT